1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Aktivita v britskom stavebnom sektore klesla v máji na vyše ročné minimum

construction machineryLondýn - Aktivita v britskom stavebnom sektore zaznamenala v máji najslabšiu úroveň za viac než rok. Dôvodom je neistota spojená s odchodom Británie z Európskej únie, ktorá vedie k odkladaniu investícií.

Sektor zároveň zaznamenal najvýraznejší pokles počtu pracovných miest od roku 2012.      

Index nákupných manažérov spoločnosti IHS Markit a logistického inštitútu CIPS klesol v máji na 48,6 bodu z aprílovej hodnoty 50,5 bodu. To znamená, že aktivita v sektore klesla, keďže rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.

Májový údaj je zároveň najhorší od marca minulého roka, keď aktivitu v stavebnom sektore ovplyvnilo mimoriadne chladné počasie. Ekonómovia počítali s tým, že index sa udrží na úrovni 50,5 bodu z apríla, čo by znamenalo, že sektor by pokračoval v raste, aj keď minimálnom.  

"Neistota v súvislosti s brexitom ovplyvnila najviac vývoj v oblasti komerčných stavieb. Medzi tie sa počítajú sklady, obchody a kancelárske priestory. Stavebné firmy informovali o najvýraznejšom poklese aktivity v tejto kategórii od septembra 2017," povedal Tim Moore zo spoločnosti IHS Markit.

Oblasť inžinierskych stavieb zaznamenala pokles štvrtý mesiac po sebe. To je najdlhší pokles aktivity v tejto kategórii od 1. polroka 2013, keď Britániu sužovala finančná kríza.

Čo sa týka oblasti bytovej výstavby, tá pokračovala v raste. Tempo rastu však bolo slabšie, než predstavuje priemer za celý minulý rok.

12.06.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...