Produkcia vína vo svete klesne tento rok pravdepodobne na 63-ročné minimum
- Podrobnosti
- Kategória: Potravinárstvo
Paríž - Produkcia vína pokračuje v poklese aj tento rok a očakáva sa, že zaznamená najnižšiu úroveň za 63 rokov. Uviedla to Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), ktorej údaje zverejnili agentúry AFP a Reuters. Dôvodom je klimatická zmena, ktorej výsledkom sú prudké výkyvy počasia.
Na základe údajov o zbere v 29 krajinách, ktoré sa na celosvetovej produkcii vína podieľajú 85 %, by podľa OIV mala produkcia dosiahnuť v tomto roku od 227 miliónov do 235 miliónov hektolitrov. Priemer predstavuje 231 miliónov hektolitrov, čo je zhruba o 2 % menej ako v predchádzajúcom roku a najnižší objem od roku 1961, keď sa vo svete vyprodukovalo 220 miliónov hektolitrov vína.
"Hlavnou príčinou poklesu produkcie vína sú znovu klimatické podmienky na obidvoch pologuliach," uviedla OIV. Poukázala na jarné mrazy, extrémne zrážky a neskôr dlhodobé sucho.
Opäť sa počíta s nízkou produkciou v Európe s výnimkou Portugalska a Maďarska. V Európskej únii odhaduje OIV produkciu vína na úrovni 139 miliónov hektolitrov. Ak sa odhad naplní, bude to znamenať pokles oproti roku 2023 o 3 % a najnižšiu úroveň v tomto storočí.
Najvyššia produkcia sa očakáva v Taliansku, kde OIV počíta s vyrobením 41 miliónov hektolitrov vína. Druhé miesto vo svete by malo zaujať Francúzsko s odhadovanou produkciou 36,9 milióna hektolitrov. Tento objem však oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles zhruba o 23 %. Tretia najvyššia produkcia vo svete sa očakáva v Španielsku.
05.12.2024 TASR
Nenechajte si ujsť...
- 1
- 2
- 3
Podnikové zásoby v USA v novembri mierne vzrástli…
Category: Hospodárstvo
Washington - Podnikové zásoby v Spojených štátoch v novembri minulého roka mierne vzrástli, k čomu prispeli zás…
KSK plánuje v tomto roku opraviť 13 mostov a tri ú…
Category: Doprava
Košice - Košický samosprávny kraj (KSK) tento rok plánuje opraviť spolu 13 mostov a tri úseky ciest za takmer 1…
Číňania sa zaujímajú o nechcené nemecké továrne Vo…
Category: Automobilový priemysel
Berlín/Peking - Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímaj…
Pražské letisko vlani odbavilo vyše 16 mil. ľudí,…
Category: Doprava
Praha - Letiskom Václava Havla v Prahe vlani prešlo viac než 16,3 milióna cestujúcich, čo je medziročne o 18 pe…
Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri m…
Category: Hospodárstvo
Bratislava - Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri 2024 medziročne stúpla o 5,1 % a dosiahla objem 5…
Pripojte sa: