1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Problémy s motormi stiahli britský koncern Rolls-Royce do straty

rolls royce jet engineLondýn - Britský koncern Rolls-Royce sa za minulý rok prepadol do straty. Dôvodom boli zvýšené náklady na kontroly a opravy leteckých motorov, ako aj ukončenie výroby lietadla A380 európskym výrobcom Airbus.

Britský výrobca leteckých motorov uviedol, že za rok 2018 zaznamenal stratu pred zdanením vo výške 2,95 miliardy libier (3,45 miliardy eur). V predchádzajúcom roku dosiahla firma zisk pred zdanením na úrovni 3,89 miliardy libier.

Prevádzkový zisk v prípade nezapočítania mimoriadnych položiek sa zvýšil o 71 % na 633 miliónov libier. Tržby vzrástli o 7 % na 15,73 miliardy libier.

Podľa šéfa spoločnosti Warrena Easta firma aj napriek problémom spojeným s opravami motorov Trent 1000 urobila veľký pokrok. Spomínané problémy vlani spôsobili, že viaceré aerolínie museli rušiť lety. Navyše, do výsledkov zasiahlo aj ukončenie výroby lietadla A380, čo je ďalšia mimoriadna položka, ktorú Rolls-Royce zaúčtoval do roku 2018. Tá ho vyšla na 186 miliónov libier.

"Výsledky bez započítania mimoriadnych položiek sú nad očakávania," povedal East. Zároveň dodal, že vďaka reštrukturalizácii, ktorú Rolls-Royce odštartoval minulý rok, začínajú zaznamenávať potrebné zmeny. Minulý rok v lete spoločnosť oznámila, že v rámci rozsiahlej reorganizácie zruší do dvoch rokov 4600 pracovných miest.

13.03.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...