1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

IATA zhoršila odhad tohtoročného zisku svetových aerolínií

Plane engine1Ženeva - Zisk svetových aerolínií by mal tento rok dosiahnuť necelých 26 miliárd USD. Uviedlo to Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA), podľa ktorého je vplyv obchodných sporov väčší, než sa čakalo. Na budúci rok by sa podľa združenia mala situácia zlepšiť.

Najnovší odhad na tento rok znamená zhoršenie prognózy spred šiestich mesiacov a zároveň pokles zisku oproti roku 2018. V júni organizácia očakávala mierny rast.

IATA v najnovšej prognóze uviedla, že v tomto roku očakáva zisk aerolínií na úrovni 25,9 miliardy USD oproti 27,3 miliardy USD v minulom roku. V júnovej prognóze ešte počítala so ziskom 28 miliárd USD. V roku 2020 však združenie počíta s rastom zisku na 29,3 miliardy USD, podmienkou však je "prímerie" medzi obchodnými partnermi, ktorí sú v súčasnosti v obchodných konfliktoch.

"Obchodné vojny nemajú víťaza," povedal pre médiá šéf IATA Alexandre de Juniac. Okrem obchodných sporov vývoj zisku svetových aerolínií ovplyvňuje aj slabší rast svetovej ekonomiky, neistota spojená s odchodom Británie z Európskej únie a sociálne nepokoje. "To všetko dokopy vytvára pre aerolínie omnoho náročnejšie podnikateľské prostredie, než sa očakávalo," dodal.

IATA zhoršila aj prognózu v oblasti tržieb. Zatiaľ čo v júni počítala s tržbami aerolínií na úrovni 899 miliárd USD, teraz očakáva, že dosiahnu 838 miliárd USD. V roku 2020 však predpokladá zvýšenie tržieb na 872 miliárd USD.

19.12.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...