1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Priemysel zaznamenal vo februári 2023 medziročný pokles tržieb o 1,5 %

declineBratislava - Priemysel zaznamenal vo februári 2023 medziročný pokles tržieb o 1,5 %. Najdôležitejšiemu odvetviu v štruktúre ekonomiky zotrvali tržby v záporných hodnotách už druhý mesiac v rade. Pokles evidovala väčšina zo 16 odvetví priemyslu. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Celkové hodnoty najvýznamnejšie ovplyvnilo zníženie tržieb v dodávke elektriny a plynu o 20,5 %, ako aj vo výrobe počítačových výrobkov o 34,7 %. Naopak, tržby priemyslu podržal najmä rast vo výrobe dopravných prostriedkov o 17,3 % a vo výrobe strojov o 7 %.
Tržby vo vybraných trhových službách v druhom mesiaci roka 2023 boli o 10,5 % nižšie ako pred rokom. Nadviazali tak na januárový pokles, dokonca vo februári ešte zvýšili jeho dynamiku.

Po očistení od sezónnych vplyvov medzimesačne vzrástli tržby v štyroch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie stúpli v informačných a komunikačných činnostiach o 1,6 %. Tržby v doprave a skladovaní rástli podobne ako v priemysle takmer o 1 %. Plusové hodnoty s rastom o 0,4 % zaznamenalo aj stavebníctvo. Vybraným trhovým službám ako jediným tržby medzimesačne klesli, a to o 1,9 %.

V súhrne za dva mesiace roku 2023 tržby za vlastné výkony a tovar medziročne najviac vzrástli v stavebníctve o 15,8 %. Dvojciferný rast zaznamenali aj informačné a komunikačné činnosti o 11,2 %, ako aj doprava a skladovanie o 10,9 %. Naopak, súhrnný medziročný pokles tržieb dosiahli vybrané trhové služby o 8,9 %, ale aj priemysel o 3,1 %.

20.04.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...