1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Nemecká vláda plánuje vytvorenie fondu v boji proti skupovaniu firiem Číňanmi

german flag1Berlín - Nemecká vláda sa snaží zabrániť stále častejšiemu skupovaniu podielov v nemeckých technologických firmách čínskymi spoločnosťami. Súčasťou plánovaných opatrení je aj vytvorenie fondu v hodnote 1 miliardy eur.

Ten by mal podporiť nemecké podniky, ktoré sa dostali do finančných problémov a o ich aktíva sa zaujímajú čínske firmy.

Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na nemenovaný zdroj oboznámený so situáciou, okrem nového fondu vláda pracuje aj na zmenách v oblasti regulácií, aby zabezpečila, že kľúčové technológie zostanú v nemeckých rukách. Súčasťou týchto opatrení budú kontroly zahraničných záujemcov o podiely v nemeckých firmách aj vtedy, ak preberané podiely budú menšie ako 25 %, čo je súčasná hranica. Navyše preverovanie by sa malo rozšíriť na viacero druhov akvizícií, než je to doteraz. "Na tejto veci sa intenzívne pracuje," uviedol zdroj.

Berlín začal konať po tom, ako v roku 2016 kúpila čínska Midea nemeckého výrobcu priemyselných robotov Kuka. Začiatkom tohto roka kúpila zasa takmer 10-percentný podiel v automobilke Daimler čínska spoločnosť Geely.

Čínske firmy dokončili v minulom roku v Nemecku okolo 30 akvizícií. To je takmer dvojnásobok v porovnaní s rokom 2016. Záujem zo strany Číny o nemecké podniky dokazuje aj fakt, že za posledné tri roky zo 165 podaných žiadostí o akvizíciu, ktoré preverovala nemecká vláda, až 40 % podali čínske firmy.

"Čína tvrdo pracuje na tom, aby sa v oblasti technológií dotiahla na západné krajiny a časom svetovému trhu s novými technológiami dominovala," uviedol zdroj. Ako dodal, čínske podniky, v niektorých prípadoch štátne, sa zvlášť zaujímajú o nemecké firmy so špeciálnym know-how, startupy v oblasti nových technológií a o firmy aktívne v oblasti citlivej infraštruktúry.

Nemecká vláda chce kľúčové podniky udržať v nemeckých rukách a jedným z riešení je aj vytvorenie fondu. Ten by mal firmám pomôcť napríklad vtedy, ak by sa nenašiel žiadny iný investor, ktorý by nahradil potenciálneho záujemcu z Číny. "Hovoríme zhruba o 1 miliarde eur, ktoré by mohli byť k dispozícii ako posledná inštancia," uviedol zdroj pre Reuters. Peniaze by sa však mohli využiť aj proaktívne na podporu rozvoja kľúčových technológií nemeckými podnikmi.

02.10.2018 TASR

PREDPLAŤTE SI

banner 220x660

Nenechajte si ujsť...