ZLH Plus, a.s.
- Podrobnosti
- Kategória: EXKLUZÍVNE ROZHOVORY
Staviame na bohatej minulosti s cieľom stabilizácie podniku
Na území Ľupčianskeho panstva, v srdci Slovenska, bola v roku 1357 založená obec Hronec, ktorej bohatá história je spätá s ťažbou železnej rudy, výrobou a spracovaním železa. V 16. storočí tu totiž fungovali bane na železnú rudu a hámre. Bane a železohutnícky podnik v Hronci v tom čase prevzala do svojej správy Dolnorakúska cisárska komora. Železiareň ako „pomocný podnik“ zabezpečovala vtedy železným náradím a výrobkami erárne bane a huty, ktorých produkty putovali na výrobu vzácnych mincových kovov v Banskej Bystrici, Kremnici a Banskej Štiavnici.
Neskôr, v roku 1782, postavili na mieste závodu dve vysoké pece a súčasne bola vybudovaná valcovňa plechu. Skutočným centrom železiarskeho priemyslu sa však horehronská obec stala až koncom 18. storočia, kedy sa začalo s výrobou ocele.
Z množstva erárnych železiarní v okolí Brezna vznikol moderný Hrončiansky železiarsky komplex. V prvej polovici 19. storočia sa rozvinula aj zlievareň, ktorá bola v tom čase najväčšou v Uhorsku. Vysoké pece však boli v roku 1883 zlikvidované a v činnosti zostala len zlievareň. Československý štát odkúpil závody v roku 1919 a po vypuknutí 2. svetovej vojny postúpil železiarne Československej zbrojovke. V povojnovom období bola zlievareň zrekonštruovaná a pričlenená k podniku Strojáreň Piesok. Od polovice 20. storočia sa začala v závode výroba oceľových odliatkov. Významná rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 1976 až 1987, kedy odštartovala produkcia tvárnej liatiny. Po Nežnej revolúcii sa závod osamostatnil a v novom miléniu spoločnosť odkúpili ZŤP Sabinov. Od septembra 2001 fungoval podnik pod názvom ZLH Sabinov a.s., prevádzka zlievareň Hronec, a pod súčasným menom ZLH Plus funguje akciová spoločnosť od roku 2008.
Moderný závod má naplnené objednávky
Na takejto bohatej a významnej minulosti stavia spoločnosť ZLH Plus, ktorá je kľúčovým dodávateľom pre odvetvie železničného a strojárskeho priemyslu. Do hlavného výrobného programu horehronskej zlievarne patrí produkcia odliatkov zo sivej a tvárnej liatiny, produkty z oceľoliatiny. Zhruba 80 % výrobkov putuje do železničného biznisu v rámci krajín Európskej únie, okrem Slovenska najmä do Českej republiky a Nemecka. Zvyšných 20 % predstavujú výrobky pre strojárske odvetvie, konkrétne prevodové skrine. Podnik takisto spolupracuje s výrobcami z automobilového priemyslu a špecializuje sa aj na poľnohospodárske stroje a prevodovky. „Momentálne máme naše výrobné kapacity maximálne naplnené až do konca tohto roka. Niektoré zákazky sme museli pre vyťaženosť dokonca posunúť alebo zrušiť. Objednávky zazmluvňujeme priebežne, aktuálne prebiehajú rokovania o predbežnom rezervovaní kapacít na tento rok,“ prezradil v rozhovore pre časopis Priemysel Dnes Ing. Roman Červeň, riaditeľ Odboru personalistiky a ekonomiky akciovej spoločnosti ZLH Plus.
Horehronský podnik minulý rok bojoval s nárastom cien za energie aj vstupných materiálov. Z tohto dôvodu zvyšoval ceny v rámci tzv. materiálovej prirážky, ale aj pri samotných výrobkoch. Teraz je už situácia podľa Romana Červeňa stabilizovaná a ceny pomaličky klesajú. „Cena za železo a šrot postupne klesá, čo je veľmi dobrá správa. Ceny za naše produkty sú tak stabilizované a nemali by sa najbližšie obdobie meniť,“ prezradil s tým, že sa nechystajú zvyšovať objem výroby, ale skôr pôjdu cestou rozširovania svojho portfólia. Konkrétne pôjde o produkciu brzdových kotúčov a navýšenie odberateľov o výrobcov osobných vagónov aj z odvetvia mimo železníc. Nárast produkcie bude takisto posilnený personálne. Podnik z Hronca si nielenže vytvoril rezervné kapacity s cieľom vykryť prípadné výkyvy z dôvodu práceneschopnosti, ale jeho zamestnanci sa zapracúvajú na každom jednom oddelení. Čo to znamená? Pri nástupe do zamestnania rotujú na jednotlivých pracoviskách s cieľom nabrať skúsenosti a zručnosti na každom z nich. Pri dlhšom výpadku z dôvodu PN môžu potom zaskakovať aj za chorých kolegov.
Podnik si vychováva vlastných zamestnancov
Ako v každej firme, tak aj v akciovej spoločnosti ZLH Plus dochádza občas k fluktuácii zamestnancov. Nových pracovníkov si podnik zabezpečuje cestou odporúčania cez tých aktuálnych, alebo vedúcich zamestnancov. Veľmi dobré vzťahy má horehronský závod aj s úradom práce v Brezne a absolútne kľúčová je v tomto smere spolupráca so školami. Ako príklad uvádza Roman Červeň Odborné učilište internátne v neďalekej Valaskej. „Momentálne sú u nás piati žiaci z tejto školy, ktorí pod odborným dohľadom majstra z nášho podniku vykonávajú rôzne drobné stavebné práce a rekonštrukcie,“ prezradil. Veľmi dobré vzťahy má však zlievareň z Hronca aj so Strednou odbornou školou techniky a služieb v Brezne. Tamojší študenti si pochvaľujú prax s možnosťou uplatnenia sa vo vyštudovanom odbore. Treba dodať, že akciová spoločnosť ZLH Plus pôsobí v sektore, ktorý významne ovplyvňuje zamestnanosť v regióne Horehronia. Takisto sa podieľa na uplatňovaní výsledkov výskumu a vývoja v praxi, čím prispieva k regionálnemu rozvoju vrátane školstva.
Nové trieskacie zariadenie
Riaditeľ Odboru personalistiky a ekonomiky akciovej spoločnosti ZLH Plus nám v rozhovore pre časopis Priemysel Dnes povedal aj o aktivitách, ktoré aktuálne v podniku prebiehajú. Najdôležitejšou udalosťou súčasného obdobia je zakúpenie trieskacieho zariadenia za 750-tisíc eur, ktoré bude slúžiť na trieskanie povrchov odliatkov pred ich finálnou povrchovou úpravou. Zakúpené má byť do konca tohto roka a v plnej prevádzke bude od februára 2024. „Optimalizujeme našu výrobu a toto je účinný nástroj ako tento cieľ dosiahnuť. Hľadáme miesta, kde naša produkcia viazne, a snažíme sa dať tento stav do poriadku,“ prezradil Roman Červeň s tým, že celkovo priebežne obnovujú technologické zázemie závodu. Nedávno zakúpili nové náradia, vysokozdvižné vozíky a betón pumpu. V poslednom období investovali nemalé prostriedky do zateplenia striech a výmeny osvetlenia v celom podniku s cieľom znížiť energetické náklady spoločnosti. Kľúčové má byť ale práve spomínané tryskacie zariadenie, ktoré zníži rozpracovanosť spoločnosti a zvýši prietok odliatkov. „Skúšali sme do našich výrobných procesov zaviesť aj automatizáciu, konkrétne automat na brúsenie odliatkov, ale zistili sme, že naši zamestnanci sú rýchlejší,“ prezradil Roman Červeň a dodal: „Ak budeme vidieť v automatizácii prínos a budú na to potrebné financie, o dva roky by sme ju mohli zaviesť aj v našom podniku. Budúci rok sa ale chceme zamerať hlavne na stabilizáciu a optimalizáciu našej výroby,“ uzavrel.
Priemysel Dnes/Průmysl Dnes
Nenechajte si ujsť...
- 1
- 2
- 3
Podnikové zásoby v USA v novembri mierne vzrástli…
Category: Hospodárstvo
Washington - Podnikové zásoby v Spojených štátoch v novembri minulého roka mierne vzrástli, k čomu prispeli zás…
KSK plánuje v tomto roku opraviť 13 mostov a tri ú…
Category: Doprava
Košice - Košický samosprávny kraj (KSK) tento rok plánuje opraviť spolu 13 mostov a tri úseky ciest za takmer 1…
Číňania sa zaujímajú o nechcené nemecké továrne Vo…
Category: Automobilový priemysel
Berlín/Peking - Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímaj…
Pražské letisko vlani odbavilo vyše 16 mil. ľudí,…
Category: Doprava
Praha - Letiskom Václava Havla v Prahe vlani prešlo viac než 16,3 milióna cestujúcich, čo je medziročne o 18 pe…
Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri m…
Category: Hospodárstvo
Bratislava - Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri 2024 medziročne stúpla o 5,1 % a dosiahla objem 5…
Pripojte sa: