1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

SLOVARM, a.s.

SLOVARM 20Vždy si nájdeme svoju cestu, tak ako voda sme stále v pohybe

Bohatá výrobná tradícia, komplexné portfólio, pravidelné novinky, plynulé investície, expanzia na nové trhy, dôvera vybudovaná u globálne etablovaných značiek z rôznych priemyselných odvetví. Kľúčového producenta domových a bytových armatúr a sanity, komponentov pre rozvod vzduchu, studenej a teplej vody, pary a ústredného vykurovania netreba zvlášť predstavovať.

Akciová spoločnosť SLOVARM má vybudovanú stabilnú pozíciu na trhoch strednej a východnej Európy, pričom svoje výrobky exportuje do 24 krajín sveta. V roku 2021 sa SLOVARM stal prvou slovenskou firmou, ktorá implementovala nový vnútropodnikový ERP Systém SAP Hana v rozsahu Výroba, Predaj, Nákup, Logistika, Financie, R&D a Údržba. Táto významná investícia má za cieľ zabezpečiť plnohodnotnú komunikáciu približne 220 navzájom prepojených zamestnancov. Vedenie spoločnosti ju zároveň považuje za logické zavŕšenie transformačného procesu armatúrky na moderný podnik 21. storočia.

Prejdime však k roku 2022, ktorý priemyselným výrobcom priniesol množstvo veľkých výziev. Už v predchádzajúcom období rástli ceny materiálov, pričom krehkú situáciu na trhu po pandémii vzápätí vyhrotila vojna na Ukrajine. Ešte rýchlejšie začali stúpať ceny palív, inflácia dosiahla dvojciferných čísel a ceny energií vystrelili do závratných výšok. „Napriek ťažkej situácii spôsobenej vonkajšími vplyvmi sme dokázali pružne reagovať a prispôsobiť sa. V roku 2022 sa nám podarilo dosiahnuť všetky stanovené ciele, na trh sme opäť uviedli nové výrobky a môžeme teda spokojne skonštatovať, že sme odviedli kus dobrej práce,“ hovorí na úvod rozhovoru Ing. Viera Čuvalová Janigová, obchodná riaditeľka akciovej spoločnosti SLOVARM. Zároveň dodáva, že v aktuálnom roku firma pokračuje v nastolenom investičnom tempe. „Zameriame sa na investíciu do linky pre nový segment trubiek na rozvod vody a kúrenia PERT EVOH, a to vo výške pol milióna eur. Ďalšie investície v objeme 400-tisíc eur sú určené na nákup CNC obrábacích strojov, avšak nezabúdame ani na celoeurópsky aktuálne trendy nasmerované k energetickej sebestačnosti, šetrnému zaobchádzaniu so životným prostredím a zelenej energii. Čoskoro zrealizujeme inštaláciu fotovoltaických panelov, pričom tieto náklady sa budú pohybovať na úrovni 500-tisíc eur.“

Prestížny veľtrh

Začiatok roka sa pre SLOVARM niesol v znamení príprav na výstavu Aquatherm 2023 v Nitre. Návrat na najväčší odvetvový veľtrh v regióne po dvojročnej prestávke oslávil myjavský výrobca novou prezentáciou svojho portfólia. „Na Aquatherm 2023 sme prišli s konceptom, ktorý nesie názov „Voda v pohybe“. Výstižne tak komunikuje prepojenie medzi elementom vody a výrobkami SLOVARM, ktoré sú vyvinuté a dizajnované na to, aby plnohodnotne slúžili tomuto elementu. Voda je v neustálom pohybe a vždy si dokáže nájsť cestu, je zdrojom života, ale zároveň dokáže prejaviť aj svoju živelnosť. Výrobky SLOVARM vytvárajú podmienky pre jej bezpečný prietok a pomáhajú držať jej správny smer,“ ozrejmuje obchodná riaditeľka spoločnosti.

Nová prezentácia bola určená nielen pre tradičných partnerov, ale aj pre nových zákazníkov. „Vyslali sme jasný signál, že SLOVARM sa neprestajne posúva vpred. Poukázali sme na niektoré investície a súčasťou našej prezentácie bola veľryba vytvorená z našich výrobkov z pexových trubiek, čím sme odkázali na segment, v ktorom sa budeme naplno realizovať.“ Dodáme, že myjavská armatúrka sa na prestížnej akcii stretla s pozitívnou odozvou aj vďaka svojej nápaditej prezentácii. Výrobky SLOVARM totiž ponúkajú pre využitie pohybu vody nekonečné možnosti a podnecujú vznik nových foriem života v neočakávaných podobách.

Návštevníci mali možnosť zažiť odhalenie už spomenutej veľryby „Pexthermopter musculu“, nového živočíšneho druhu vo svetových vodách. „Zákazníkov zaujal náš stánok, pretože to bolo niečo nové a netradičné. Kompletne sme zmenili jeho dizajn a popri klasických výrobkoch sme poukázali aj na novinky, ktoré sme uviedli na trh počas minulého roka. Patria sem nové poistné ventily, a to kotlové a bojlerové. Tento rok ešte pracujeme na tom, aby sme dokončili vývoj poistných ventilov pre solárne vykurovacie systémy. Prezentovali sme tiež novú sériu batérií, ktorú ponúkame v chrómovom prevedení a čiernej farbe. Návštevníkov zaujal aj nový predstenový systém a naše nové antibakteriálne sedadlo, ktoré je zároveň easy-clean aj soft-close.“

Sila tradície

Jedným z nosných pilierov firemnej filozofie úspešného podniku je, že SLOVARM na trhu figuruje ako priamy pokračovateľ Slovenskej armatúrky Myjava. „S týmto odkazom sme sa plne stotožnili. Naším cieľom je vrátiť sa ku koreňom, pokračovať v bohatej výrobnej tradícii, a robíme všetko preto, aby sa nám to podarilo.“ Pripomenieme, že v auguste 2022 pri príležitosti 85. výročia založenia Slovenskej armatúrky Myjava SLOVARM otvoril nové prezentačné priestory a obchodné centrum. Táto investícia je súčasťou dlhodobého procesu zameraného na modernizáciu a optimalizáciu výrobných technológií a logistických tokov. Jeho súčasťou sú stavebné úpravy zamerané na zvýšenie energetickej efektívnosti budov aj užívateľského komfortu priestorov pre zamestnancov. „Toto komerčné centrum je rozdelené na dve časti. V showroome je umiestnená historická expozícia, ktorá približuje kompletnú históriu podniku, a to počnúc rokom 1937, kedy v Myjave začala pôsobiť Taušova továreň. V priestoroch s rozlohou vyše 350 m2 sme zhromaždili všetok materiál, ktorý sa nám podarilo zachrániť, ako sú fotografie bývalých zamestnancov, historické listiny alebo pôvodné katalógy. Odborní aj laickí návštevníci majú možnosť oboznámiť sa s prvými výrobkami, ktoré napriek chýbajúcim reprodukčným technológiám dosahujú vysokú úroveň po technickej aj dizajnovej stránke. Ďalšia časť showroomu je venovaná súčasnosti s presahom do budúcnosti. Prezentujeme tu všetky produktové skupiny – armatúry, sanitu, batérie, PPR a záhradný sortiment, a samozrejme všetky novinky,“ vysvetľuje Viera Čuvalová Janigová.

Na ďalšom poschodí nového komerčného centra sa nachádza obchodný úsek a dve školiace miestnosti. „Chceme oživiť to, čo kedysi bývalo dobrým zvykom, a pozývať sem našich zákazníkov aj odborníkov, ktorí pracujú s našimi výrobkami. Touto cestou chceme poskytnúť možnosť zefektívňovať prácu s našimi produktmi a finálnym zákazníkom pomôcť zlepšovať ich postavenie na trhu. Týmto spôsobom naše produkty získavajú vyššiu pridanú hodnotu.“ Popri všetkých spomenutých zámeroch však výrobca armatúr a sanity nezabúda ani na širšiu verejnosť. „SLOVARM si vždy zakladal na aktívnom súžití s regiónom a mestom Myjava. V tomto školskom roku sme rozbehli spoluprácu so školami, ktoré sú zamerané na študijný odbor inštalatér v rámci Slovenska a Českej republiky, a touto cestou pôjdeme aj v našej pobočke v Srbsku.“

Napriek tomu, že aktuálny rok je spojený s množstvom veľkých otáznikov, myjavský podnik zostáva verný svojmu entuziazmu. „Nikdy neupadáme do pesimizmu. SLOVARM je pripravený napredovať, čo vystihuje už spomenutý koncept „Voda v pohybe“. Situácia nie je jednoduchá, ale podobne ako voda, aj my si vždy nájdeme svoju cestu. Snažíme sa dosiahnuť pozitívne výsledky a svedomito pracujeme na témach, ktoré sme si ako spoločnosť zadefinovali. V prvom rade je to posilňovanie dobrých vzťahov so zákazníkmi, preto využívame všetky možnosti ako s nimi byť v intenzívnom kontakte,“ uzatvára obchodná riaditeľka spoločnosti.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...