1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Považská cementáreň, a.s., Ladce

Povazska cementaren24Silná tradícia spojená s inováciami

Považská cementáreň, a.s., Ladce (PCLA) už 135 rokov vyrába najdôležitejšiu stavebnú látku, ktorou je cement. Ladecké cementy sú veľmi účinné a predlžujú životný cyklus betónov. Ako základné vstupné suroviny pre ich výrobu slúžia vápenec a slieňovec z lomu Butkov, ktoré sa po zomletí s potrebnými prísadami melú na jemnú múčku a riadene dávkujú do systému rotačnej pece. Pri 1400 °C dochádza k tvorbe portlandského slinku. Ten sa opäť melie s prísadami sadrovca, vápenca, vysokopecnej trosky a popolčeka, a výsledkom celého procesu je cement.

Už z tohto stručného popisu sú zrejmé možné vplyvy na okolité životné prostredie. Patrí k nim najmä prašnosť, ako aj znečisťujúce látky, ktoré priamo súvisia s výpalom slinku. „Neustále vyvíjame úsilie na zníženie negatívnych environmentálnych dopadov našej výroby a orientujeme sa na zmesové cementy s čo najnižším obsahom slinku, ktorý je zodpovedný za emisie CO2. Naše aktuálne výrobné portfólio zahŕňa cementy od triedy CEM I až po triedu CEM III/A. Zároveň testujeme nové druhy zmesových cementov, čím sledujeme jeden z kľúčových trendov v našom odvetví. Vlastnosti a kvalita zmesových cementov sú vďaka optimalizácii zloženia, kontinuálnemu výskumu a testovaniu porovnateľné s vlastnosťami a kvalitou portlandského cementu, ktorý je známy vysokou emisiou CO2,“ vysvetľuje v úvode nášho rozhovoru Pavel Kohout, generálny riaditeľ spoločnosti Považská cementáreň, a.s., Ladce.

S akými výzvami zápasia cementári v poslednom období?

V poslednom období sme čelili celkovej neistote na trhu, rýchlemu nárastu cien vstupov a inflácii, ktorá ovplyvnila odbyt našich produktov v dlhodobejšej perspektíve. Ďalšie výzvy boli spojené s napĺňaním ekologických cieľov EÚ, známych pod globálnym názvom Green Deal. V priebehu nasledujúcich rokov nás čakajú veľké investície do nových, zatiaľ nevyskúšaných technológií, a touto témou sme sa začali zaoberať konkrétnym spôsobom.

V roku 2022 ste napriek turbulenciám na trhu dosiahli druhý najvyšší predaj počas 135-ročnej histórie cementárne. Ktoré faktory v tom boli rozhodujúce?

Ide o čísla, ktoré boli ovplyvnené dĺžkou naplánovaných generálnych odstávok a celkovou skladbou predávaných sortimentov cementu. V druhej polovici roka 2022 bolo potrebné riadiť predaj cementu vzhľadom na minimálne zásoby slinku a cementu z vlastnej produkcie. To sa nám podarilo vyriešiť zmenou dodávaného sortimentu, zákazníkov sme vo vyššej miere orientovali na odber vápencových cementov. Zároveň prebiehala realizácia veľkých rozpracovaných stavieb. Množstvo projektov bolo vo fáze dokončovania, čo bolo spojené so zvýšeným dopytom. V roku 2022 sa nám tak podarilo dosiahnuť druhý najvyšší predaj v histórii cementárne. Do stredoeurópskeho regiónu sme celkovo umiestnili viac ako jeden milión ton cementu, z čoho bolo 86 % cementových zmesí CEM II, čím sme výrazne prispeli k znižovaniu uhlíkovej stopy našich cementov.

Ako vyzerala situácia v roku 2023?

Všetky cementárne v Európe vlani pocítili významný pokles v dopyte vyvolaný infláciou, vysokými úrokovými sadzbami, a v prípade Slovenska aj nepripravenosťou vo sfére veľkých infraštruktúrnych projektov. Výdavky zo štátneho rozpočtu na diaľničné či železničné projekty zostali v pôvodnej výške, pričom nezohľadňovali zvýšené stavebné náklady. Za rovnaký objem peňazí tak bolo budovaných menej objektov a v konečnom dôsledku sa predalo aj menej cementu.

Na aké trhy smerujú vaše dodávky cementu?

Možnosti dodávok z PCLA sú z dôvodu nákladov na dopravu geograficky obmedzené na domáci trh a okolité krajiny, čiže na Českú republiku, Rakúsko, Poľsko a Maďarsko. Dodávky cementu na domácom trhu smerujú hlavne na veľké infraštruktúrne projekty ako sú výstavby diaľnic a rýchlostných ciest a rekonštrukcie železničných koridorov.

Už v úvode nášho rozhovoru ste zdôraznili, že intenzívne riešite tému environmentu. Ako zvládate nahrádzanie uhlia alternatívnymi palivami?

Spotreba energie patrí pre spoločnosť PCLA k najvýznamnejším environmentálnym otázkam. Naša stratégia pre znižovanie emisií CO2 je založená na znižovaní obsahu slinku v cemente, zvyšovaní energetickej efektívnosti výpalu slinku a používaní alternatívnych palív s vysokým obsahom biomasy pri súčasnej redukcii fosílnych palív. V nahrádzaní uhlia alternatívnymi palivami pritom dlhé roky patríme k európskej špičke. Významnou prelomovou inováciou od roku 2001 bol začiatok spoluspaľovania živočíšnej biomasy, mäsokostnej múčky a živočíšneho tuku. Ďalšou významnou inováciou bolo spoluspaľovanie tuhého alternatívneho paliva (TAP) vyrobeného z vytriedených odpadov na linke rotačnej pece. Substitúcie uhlia alternatívnymi palivami, ako aj využívanie alternatívnych surovín, každým rokom zvyšujeme.

Aké investície ste uskutočnili v súvislosti s modernizáciou podniku?

Prevádzkovanie a udržanie konkurencieschopnosti cementárne si každoročne vyžaduje celý rad investícií do modernizácie aj zefektívňovania procesov. Naše posledné kroky smerovali k redukcii emisií, redukcii prašnosti a hluku, zníženiu energetickej spotreby a zvýšeniu bezpečnosti práce. K významným investíciám patrí vybudovanie veľkého slinkového sila, pričom stavba Slinkové hospodárstvo získala v roku 2017 v rámci súťaže „Stavba roka“ ocenenie ako jedna z troch najvýznamnejších stavieb na Slovensku. Z ďalších väčších investícií možno spomenúť modernizáciu linky RP a kalcinátora, modernizáciu elektrosystému v lome a zabezpečenie novej chladiacej veže v centrálnej kompresorovni. Zároveň posilňujeme našu pozíciu na trhu výrobcov betónu výstavbou nových betonární v regióne západného Slovenska.

Čo bude pre podnik prioritou v ďalšom období?

Krátkodobé ciele sa, žiaľ, neraz dostávajú do rozporu s dlhodobou stratégiou, a to je jeden z dôvodov, prečo sa snažíme uvažovať v dlhodobom horizonte. Jednu z najvyšších nákladových položiek predstavuje kupovanie emisných povoleniek, s čím súvisí aj snaha o dosiahnutie nulových emisií skleníkových plynov do roku 2050. Tento cieľ EÚ je však komplexný. Aby nový systém ako celok fungoval, vyžaduje celý rad opatrení, strategických úvah, masívnych investícií, ako aj investícií menšieho charakteru. Významný dôraz sa pritom kladie na súčinnosť štátu. Energeticky náročné závody, ktoré sa ocitli pod silným tlakom redukovania CO2, sa totiž nezaobídu bez energetickej náhrady, a tú je možné zabezpečiť len prostredníctvom náležitej a fungujúcej infraštruktúry. Novú situáciu bude musieť zvládnuť aj celý stavebný segment, a to v súvislosti so zmenou štandardov zahŕňajúcich nové druhy cementu s nižším obsahom slinku. V tomto kontexte sú naše kľúčové priority pre nasledujúce desaťročie prepojené so snahou udržania si konkurencieschopnosti, keďže cementárske podniky v okolitých krajinách sa tiež pripravujú na realizovanie podobných opatrení.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...