1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i.

ustav anorg chem 18
Jejich výzkumná činnost vzbuzuje zájem po celém světě

Jednou z významných institucí Akademie věd ČR je Ústav organické chemie a biochemie, jehož posláním je především základní výzkumná činnost. Podle jeho ředitele, RNDr. PhDr. Zdeňka Hostomského, CSc., má ovšem ÚOCHB k dispozici potřebnou organizační infrastrukturu a zkušené pracovníky, a může tedy zachytit a v praxi úspěšně uplatnit zajímavé poznatky.

Žilinská teplárenská, a.s.

Zilinska teplaren
Prechádza na nové spôsoby výroby tepla

Akciová spoločnosť Žilinská teplárenská dodáva teplo pre obyvateľov mesta Žilina a priemyselný sektor už viac ako 50 rokov. V roku 2017 oslávili polstoročie existencie na trhu, čo vedenie teplárne vníma ako dôležitý medzník v jej vývoji. Z pôvodne tradičného výrobcu tepla a elektrickej energie orientovaného na bežné technológie totiž vznikla moderná spoločnosť poskytujúca komplexné služby a zameraná viac na zákazníka.

Mayr-Melnhof Holz Paskov, s.r.o.

Mayr Melnhof holz paskov 17
Zvyšuje objemy i kvalitu produktů

V době šlapající ekonomiky je vysoká poptávka po surovinách, dřevo nevyjímaje, a tak se daří i závodu Mayr-Melnhof Holz Paskov, s.r.o., který zpracovává dřevo. Z výroby je klíčová hlavně produkce řeziva, která se na obratu firmy podílí z největší části. Letos se společnosti daří plnit plán s předstihem, chystá nové investice a zvyšuje kapacitu i kvalitu produktů.

Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

NDS 16
Elektronická diaľničná známka dopomohla k rekordným tržbám

Sieť diaľnic a rýchlostných ciest tvorí doslova krvný obeh hospodárstva. Od jej rozvinutosti závisí rozvoj regiónov, mobilita pracovnej sily či plány investorov. Je preto potešiteľné, že v tomto smere Slovensko napreduje a pomaly sa dostáva k cieľom, ktoré si pred desaťročiami určilo.

Odvoz a likvidácia odpadu, a.s.

Olo 18
Do polopodzemných kontajnerov investujú státisíce eur

Akciová spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) má na území Bratislavy významné postavenie v oblasti nakladania s komunálnymi odpadmi a nezastupiteľné postavenie v celom odpadovom hospodárstve hlavného mesta Slovenska. Jej poslaním je zabezpečovať kvalitné a efektívne služby v oblasti odvozu a likvidácie komunálneho a drobného stavebného odpadu.

PROTHERM PRODUCTION, s.r.o.

Protherm Production 18
Vlani vyrobili pol milióna zariadení na vykurovanie a ohrev vody

Rekordných 500-tisíc produktov určených na vykurovanie a ohrev vody opustilo v uplynulom roku brány skalického závodu Protherm Production, s.r.o., a zamierilo ku klientom v rámci euroázijského a afrického kontinentu. V metropole Záhoria plánujú uvedený rekord prekonať o ďalších viac než 70-tisíc zariadení, a to hneď tento rok. K splneniu danej ambície môžu prispieť aj nové priestory firmy.

Savencia Fromage & Dairy SK, a.s.

Savencia SK 16
Mliekarenský trendsetter spod Tatier

Kvalitné mliečne výrobky, predovšetkým syry s jedinečnou chuťou. Takto by sa dali v skratke charakterizovať produkty spoločnosti Savencia, ktorá patrí medzi svetových lídrov v spracovaní mlieka a predaja syrárskych špecialít. Táto veta je zároveň sloganom dcérskej spoločnosti Savencia, ktorá sídli v Liptovskom Mikuláši.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.

ZSSK 16
Plánuje modernizáciu vozového parku a skvalitnenie služieb

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ktorej 100-% akcionárom je Slovenská republika v zastúpení Ministerstvom dopravy a výstavby SR, zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Prioritnú časť jej majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Akciová spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach Slovenskej republiky a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

SPP - distribúcia, a.s.

SPP Distribucia 2 14
Chceme, aby bol zemný plyn atraktívnym energetickým zdrojom

Spoločnosť SPP - distribúcia je vlastníkom a prevádzkovateľom plynárenskej distribučnej siete s dĺžkou viac ako 33-tisíc km. Zabezpečuje distribúciu zemného plynu na území Slovenska do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Objem takto distribuovaného plynu predstavuje približne 98 % celkového distribuovaného objemu zemného plynu v SR pre viac ako 94 % populácie.

Hyundai Dymos Slovakia, s.r.o.

Hyundai Dymos 18
Do konca roka vyrobí viac ako 660-tisíc sedačkových setov

23. marca 2018, krátko po ôsmej hodine ráno, opustil výrobnú linku závodu Hyundai Dymos Slovakia jubilejný 500-tisíci set sedačiek pre model Kia Sportage 2017. Necelých 2,5 roka stačilo pracovníkom novootvorenej žilinskej fabriky, aby sa mohli pochváliť pol milióntym sedačkovým setom. Od uvedeného dátumu uplynul ďalší polrok a počet vyrobených car setov opäť razantne vzrástol. Aké sú ďalšie ambície mladej spoločnosti nám v rozhovore priblížil Roman Pastorek, manažér plánovania a logistiky Hyundai Dymos Slovakia, s.r.o.

Železnice Slovenskej republiky

železnice SR
S príchodom železnice prichádza rozvoj krajiny

Pred 170 rokmi vstúpil na územie Slovenska prvý parostrojný vlak na trati Marchegg – Devínska Nová Ves – Bratislava. Odvtedy sa slovenská železničná sieť rapídne rozrástla, aktuálne ju tvorí cez 3600 km tratí a takmer 6900 km koľají s vyše 8415 výhybkami. Napriek tomu, že ide o najbezpečnejšiu, najekologickejšiu a najspoľahlivejšiu dopravu, jej finančná podpora nie je ani zďaleka dostatočná. Aké úskalia prináša táto situácia Železniciam Slovenskej republiky nám v rozhovore priblížil generálny riaditeľ Mgr. Martin Erdössy.

Jaderná elektrárna Dukovany – ČEZ, a.s.

CEZ Dukovany 3 14
Získala novou provozní licenci na dalších 20 let

Nejstarší jaderné elektrárně v České republice se podařilo získat novou provozní licenci s předpokladem provozu na dalších 20 let. Později by elektřinu mohly vyrábět nové bloky, o jejichž dostavbě se už několik let diskutuje. „Jsem přesvědčen, že stavět se bude. V České republice totiž nemáme příliš jiných předvídatelných a plánovatelných zdrojů elektřiny,“ říká v rozhovoru Miloš Štěpanovský, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk2020

Nenechajte si ujsť...