1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s.

NUSCH 1 14Záleží nám na srdciach iných

Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a.s., (NÚSCH) so sídlom v Bratislave poskytuje špičkové komplexné zdravotnícke služby v oblasti diagnostiky, liečby a prevencie ochorení srdca a ciev. NÚSCH má štatút zdravotníckeho zariadenia s celoslovenskou pôsobnosťou a opiera sa o mnohoročnú tradíciu a stovky úspechov. Dnes, ako jedno z mála zdravotníckych zariadení na Slovensku, neustále podporuje výskum, vďaka čomu dosahuje prvenstvá v oblasti liečby kardiovaskulárnych ochorení. Prináša unikátne a premiérové riešenia zdravotných problémov, ktoré sú zaujímavé nielen pre Slovensko, ale aj svet.


Technika pomáha prežiť

Nie je žiadne tajomstvo, že do priestorov NÚSCH smerujú ľudia s vážnymi, často život ohrozujúcimi stavmi. Od roku 2009 sa môžu spoľahnúť na dôkladnú diagnostiku pomocou CT prístroja štvrtej generácie. Ten dokáže poskytnúť omnoho hodnotnejší obraz o stave organizmu, čím napomáha efektívnej diagnostike. „Výrazne sa znížil čas potrebný na diagnostiku život ohrozujúcich ochorení, akými sú cievna mozgová príhoda, ruptúra aorty, pľúcna embólia a ďalšie nebezpečné diagnózy. Tento čas sa skrátil z dní a hodín na minúty. Pomocou tohto CT prístroja je možné vyšetriť celé orgány vrátane srdca, mozgu, pečene a ďalších počas jednej rotácie, lebo pokrýva až 16 centimetrov anatómie s použitím 320 detektorových prvkov s rozlíšením 0,5 milimetra,“ vysvetľuje hovorkyňa NÚSCH Dobroslava Krajačičová. Vďaka ďalšej unikátnej technológii môže tento prístroj vykonávať jedinečné komplexné vyšetrenia vrátane funkčných vyšetrení, čo znižuje potrebu invazívnych vyšetrení a rýchlejšiu a presnejšiu zobrazovaciu diagnostiku. V praxi to znamená, že prístroj výrazne znižuje invazivitu vyšetrení kardiovaskulárneho systému a zvyšuje ich presnosť. Zároveň skracuje čas vyšetrenia, znižuje spotrebu kontrastnej látky oproti konvenčným CT prístrojom a pacientov menej zaťaží radiačným žiarením.

Unikát v liečbe mozgovej príhody

Technológie kráčajú ruka v ruke so snahou lekárov minimalizovať invazívne zásahy do organizmu a zvýšiť šance na prežitie aj pri vážnych prípadoch. Mozgová cievna príhoda je nebezpečná diagnóza, v rámci liečby ktorej v júli 2013 v NÚSCH prezentovali po prvýkrát najmodernejšiu miniinvazívnu liečbu pomocou trombektómie akútneho uzáveru mozgovej tepny. „Liečba je vhodná a mimoriadne účinná pri pacientoch v krátkom čase do 6 hodín po prekonaní cievnej mozgovej príhody na podklade takzvaných veľkých uzáverov mozgových tepien, ktorí mali pri doterajšej liečbe horšiu prognózu,“ vysvetľuje Krajačičová. Princíp prelomovej intervenčnej rádiologickej liečby spočíva v odstránení a spriechodnení embolického alebo trombotického uzáveru mozgovej tepny pomocou špeciálneho zariadenia vyrobeného na báze endovaskulárneho stentu, pri dočasnom uzávere a navodení spätného toku v prívodnej krčnej mozgovej tepne.

Revolučná metóda bola uskutočnená v hlavnom meste Slovenskej republiky u troch pacientov a na základe úzkej spolupráce intervenčných rádiológov z Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH vedených primárom MUDr. Ivanom Vulevom, PhD., MPH, FCIRSE a neurológov z I. neurologickej kliniky UN v Bratislave pod vedením prednostu kliniky prof. MUDr. P. Turčániho, PhD., ako aj z Neurologického Oddelenia FN v Trnave pod vedením primára MUDr. G. Krasteva, PhD. Samotná endovaskulárna liečba trvá približne hodinu a je doplnková k existujúcej štandardnej liečbe hyperakútnej cievnej mozgovej príhody.

Úspech v medicíne stojí na neustálom vývoji

Tradícia inovatívnych prístupov k liečbe sa začala už v roku 1998 prelomovou transplantáciou srdca. Tento rok sa stal prevratným míľnikom kardiochirurgie v ére samostatnej Slovenskej republiky. V noci z 20. na 21. marca chirurgický tím transplantoval srdce 58-ročnému príjemcovi. To bol pre slovenských kardiochirurgov a kardiológov historický moment. Anestéziu riadila primárka Oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Ingrid Olejárová a operačný tím viedol prof. MUDr. Viliam Fischer, CSc, FISC. O niekoľko dní po prvej úspešnej transplantácii sa v ústave uskutočnila ďalšia. Na tieto aktivity veľmi rýchlo nadviazali pracovníci Detského kardiocentra, dnes už pracoviska Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s., ktorí takisto uskutočnili úspešnú transplantáciu srdca dievčaťa so zlyhávajúcou dilatačnou kardiomyopatiou. Tým bol na Slovensku začatý systematický Program transplantácie srdca dospelých a detí. „Kľúčovú úlohu pri otvorení Programu transplantácie srdca na Slovensku však zohrala výstavba a začatie činnosti v novom ústave, respektíve v jeho nových moderných priestoroch Pod Krásnou hôrkou 1 v Bratislave. Neoddeliteľnou súčasťou transplantácie srdca bolo aj vybudovanie špecializovaného klinického ambulantného a lôžkového priestoru. Súčasne sa rozvíjali, a aj sa rozvíjajú a prudko narastajú diagnostické metódy, bez ktorých by transplantačný program srdca nemohol dnes existovať,“ hovorí o symbióze ľudskej snahy a technického zabezpečenia Krajačičová.

Toto prvenstvo neostalo jediným. Ďalšie sa pridávali ako na bežiacom páse. V januári 2012 zaknihovali v NÚSCH prvenstvo vo vyrobení tkaninového lepidla z krvi pacienta. Na listine úspechov svietia aj momenty ako likvidácia tumoru cielenou liečbou, cielená aplikácia liečiva – chemoterapeutika priamo do tumoru oka, liečba varixov novou, revolučnou miniinvazívnou metódou či implantovanie defibrilátora bez zavedenia elektródy do srdca. Popri týchto úspechoch netreba zabudnúť ani na experimentálnu liečbu kmeňovými bunkami, realizáciu výmeny srdcovej chlopne bez operačného výkonu. „Možno poznamenať, že dnes v NÚSCH naplno fungujú centrá jediné svojho druhu na Slovensku ako Centrum endovaskulárnej liečby ochorení aorty pri Oddelení diagnostickej a intervenčnej rádiológie, Centrum pre pľúcnu artériovú hypertenziu pri Oddelení zlyhávania a transplantácie srdca a Centrum pre vrodené chyby v dospelosti,“ hovorí o dôležitom postavení NÚSCH hovorkyňa ústavu.

Zachrániť život sa oplatí ísť aj do Kene

Nenechať si skúsenosti pre seba. To je základné memento modernej medicíny, vďaka ktorému ľudia na celom svete môžu dostávať stále vyššiu mieru starostlivosti. Medzinárodnej spolupráci sú otvorení aj lekári z NÚSCH, ktorí sa od 23. septembra do 6. októbra 2013 zúčastnili 3. ročníka lekárskeho projektu v The Mater Hospital v Nairobi. „Projektu sa zúčastnilo 9 lekárov a zdravotných sestier a jeden technik zdravotníckeho zariadenia. Za slovenskú stranu Detské kardiocentrum (DKC), pracovisko NÚSCH, a.s., v Nairobi pôsobili MUDr. Tomáš Hrtánek, Mgr. Renáta Sklenárová a Mgr. Miroslava Hargašová. Projekt absolvovali všetci účastníci bez nároku na honorár. The Mater Hospital sa dlhodobo usiluje sprostredkovať operácie srdca aj najchudobnejším deťom pochádzajúcim zo slumov, čo sa úspešne darí,“ hovorí Dobroslava Krajačičová.

V rámci projektu bolo počas uvedeného termínu odoperovaných celkom 15 detí vo veku od jedného až po 10 rokov. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa počet pacientov zvýšil. V roku 2012 absolvovalo operáciu 12 detí a v roku 2011 to bolo 10 malých pacientov. Tí sú vyberaní podľa akútnosti a závažnosti ochorenia, keďže nie je možné operovať všetky deti počas jedného ročníka projektu. „V rámci projektu absolvovali operáciu aj štyria dospelí pacienti. Lekári ukázali svojim kolegom z Kene, ako sa vykonáva ablácia srdca, keďže doposiaľ sa takéto výkony v The Mater Hospital nerealizovali. Dôvodom bol fakt, že nemocnica nedisponovala potrebnou technikou na tento druh operácií, čo sa však v rámci tohtoročného projektu zmenilo. Jeho cieľom je okrem operácií najmä detských pacientov aj edukácia miestneho personálu. Miestni lekári a sestry sa vzdelávajú nielen pri asistenciách pri samotných operáciách, ale aj počas prednášok,“ dodáva na margo pomoci Krajačičová. Treba spomenúť, že misie sa zúčastnili nielen slovenskí, ale aj českí lekári z pražského Motola. Aj vďaka takýmto projektom má Slovensko na medzinárodnom zdravotníckom poli dobré meno a lekárom z NÚSCH sa darí zachraňovať ľudské životy nielen na Slovensku, ale aj tisíce kilometrov od našich hraníc.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...