1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Národná transfúzna služba SR

NTS SRKrv má silu zachrániť ľudský život

Krv je vzácna tekutina, ktorú nie je možné vyrobiť žiadnym umelým spôsobom. Jej jediným zdrojom sme my, ľudia. „Je preto dôležité, aby si každý kto je zdravý našiel chvíľu času a daroval krv. Tento nezištný skutok má neskutočnú silu v podobe záchrany ľudského života. Každý z nás musí mať istotu, že jedného dňa, ak sa dostane do situácie, že bude potrebovať krv, jej bude dostatok,“ povedal riaditeľ Národnej transfúznej služby SR Ing. Ivan Oleár, MBA. Viac nám v zaujímavom rozhovore pre časopis Priemysel Dnes prezradil na nasledujúcich riadkoch.

Blíži sa leto a s ním aj dovolenky a prázdniny, ktoré prinášajú zvýšené riziko nehôd a zranení. Ako sa Národná transfúzna služba SR pripravuje na zabezpečenie dostatku krvi počas obdobia jej zvýšenej potreby?

Letné mesiace sú každoročne náročné čo sa týka počtu darcov krvi na našich odberných centrách. Nižší počet darcov v týchto mesiacoch je zapríčinený najmä cestovaním na dovolenky a vysokými dennými teplotami. Najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje darcovstvo krvi v lete, sú dočasné cestovateľské vylúčenia darcov krvi z darovania. To znamená, že darcovia po návrate z dovolenky častokrát nemôžu darovať krv z dôvodu predchádzajúceho pobytu v zahraničí z dôvodu výskytu rôznych infekčných, krvou prenosných ochorení v navštívených krajinách, ktoré majú rôzne inkubačné doby. Práve preto už pred nástupom dovolenkového obdobia komunikujeme prostredníctvom médií výzvu, aby darcovia prišli darovať krv ešte pred odchodom na dovolenku a pomáhali nám tak udržiavať dostatočné zásoby transfúznych prípravkov počas letných mesiacov.

Na komunikáciu s darcami krvi využívame aj iné nástroje, ako je napríklad komunikácia na týždennej báze, kedy zverejňujeme aktuálny stav zásob krvi prostredníctvom našich sociálnych sietí a webovej stránky, zasielame pozývacie sms, kontaktujeme darcov telefonicky a aj počas letných mesiacov vykonávame mobilné odbery krvi.

Aké sú najčastejšie výzvy, ktorým čelíte pri získavaní darcov krvi? A ako motivujete mladých ľudí a študentov, aby sa stali (prvo)darcami?

Jednoznačne najväčšou výzvou pri získavaní nových darcov krvi je odstránenie obáv z darcovstva. Medzi najčastejšie dôvody prečo nedarovať krv patrí strach z ihly, obava z nevoľnosti pri odbere a nedostatok odvahy. Práve tu vidíme veľký priestor na šírenie osvety a bližšieho a dôkladnejšieho poukazovania na celý proces darovania krvi. Dôležitými motivačnými faktormi sú podpora zo strany rodiny alebo blízkych, ktorí už krv darujú, a odbúravanie strachu pomocou rozhovorov. V neposlednom rade je silným motivačným faktorom vedomie toho, že darovaná krv môže pomôcť rodine, blízkym či známym.

Aké sú najčastejšie mýty a nesprávne informácie o darovaní krvi, ktoré by ste chceli vyvrátiť? Aké sú hlavné dôvody, prečo by sa ľudia mali stať pravidelnými darcami krvi?

Najčastejšou nesprávnou informáciou o darovaní je, že darovať krv musíme nalačno. Opak je pravdou, darca nesmie prísť darovať krv hladný, musí pred darovaním zjesť nemastné, ľahké, ale kalorické jedlo a dostatočne sa hydratovať príjmom najmenej 500 ml tekutín večer pred darovaním a 500 ml dve hodiny pred darovaním krvi alebo jej zložiek. Krv je dôležité darovať z veľmi jednoduchého dôvodu. Krvné bunky a plazma sú esenciálne zdroje k životu človeka a v prípade, že pacientovi z vážneho dôvodu chýbajú, nedajú sa ničím nahradiť – dajú sa len dostať od darcu, ktorý ich má dostatok. Je to dar života.

Aké sú vaše plány na zlepšenie informovanosti verejnosti o dôležitosti darovania krvi?

Od začiatku roka 2023 sme spustili komunikáciu s darcami krvi prostredníctvom našich sociálnych sietí, na ktorých okrem našej webovej stránky prinášame dôležité informácie o stave zásob krvi a usmerneniach, ktoré súvisia s darcovstvom. Pravidelne prinášame darcom rubriku často kladených otázok, kedy majú možnosť online sa pýtať našich lekárov na všetko, čo ich v súvislosti s darovaním krvi zaujíma. Záujem o takúto formu komunikácie stúpa. Výsledkom je, že sledujeme zvýšený záujem o darovanie krvi zo strany mladých ľudí. Práve toto je oblasť, na ktorú v rámci komunikácie cielime – oslovovať mladých ľudí, motivovať ich prostredníctvom šírenia osvety o dôležitosti darovania krvi, odbúravať obavy. Z dlhodobého hľadiska je veľmi dôležité rozširovať register darcov krvi a viesť darcov k pravidelnému darovaniu krvi. Prostredníctvom pravidelného darovania krvi zo strany darcov vieme zabezpečovať a udržiavať dostatočné zásoby transfúznych prípravkov počas celého roka.

Aké sú aktuálne trendy v počte darcov krvi a ako sa vyvíjajú v priebehu rokov?

Počas pandémie zásoby krvi poklesli v priemere o 30 %, aktuálne sme už, našťastie, späť na číslach, ktoré nám zabezpečujú sebestačnosť v krvi. Táto situácia je aj výsledkom nepretržitej komunikácie s darcami pomocou sociálnych sietí a webu. Sme im nesmierne vďační, že sa zapájajú do darovania krvi a pomáhajú nám takto zachraňovať životy pacientov.

Ako sa zmenili vaše postupy a protokoly pri odbere krvi v dôsledku pandémie?

Samotné postupy odberu krvi sa počas pandémie nezmenili (ak neberieme do úvahy preventívne hygienické opatrenia zavedené na pracoviskách NTS SR počas pandémie). Podarilo sa nám spustiť novú webovú stránku s možnosťou online objednávania sa na odbery krvi a plazmy na určitý čas. Počas pandémie sme začali vo zvýšenej miere využívať metódy patogénnej redukcie krvných doštičiek a plazmy. A ihneď po pandémii sme začali zavádzať odbery plazmy aferézou.

Aké výskumné projekty podporuje Národná transfúzna služba SR v oblasti hematológie a transfúziológie?

V súčasnosti podporujeme projekt prípravy vakcíny z bielych krviniek – lymfocytov.

Aký je proces kontroly kvality darovanej krvi pred jej použitím v nemocniciach?

Kontrola kvality krvných prípravkov je daná v našej aj európskej legislatíve, preto pravidelne testujeme určené množstvo krvných prípravkov tak, že zisťujeme, či obsahujú dostatočné množstvo účinnej látky alebo krvných buniek potrebných na liečebný efekt u pacienta. Napr. kontrolujeme, či vak s červenými krvinkami obsahuje dostatok hemoglobínu, či vak s plazmou obsahuje dostatok faktorov zrážania krvi... Bezpečnosť krvných prípravkov testujeme testami na syfilis, HIV alebo hepatitídu B, C a E.

Ako spolupracujete s nemocnicami a zdravotníckymi zariadeniami pri plánovaní a distribúcii krvi?

Národná transfúzna služba SR expeduje krvné prípravky do krvných bánk nemocníc na základe ich objednávok. Krvné banky v nemocniciach sa starajú o to, aby sa krv dostala k správnemu pacientovi a vykonávajú predpísané predtransfúzne vyšetrenia.

Aké nové technológie a inovácie sa v súčasnosti používajú pri spracovaní a skladovaní krvi?

Jednou z najnovších technológií spracovania krvi je už spomínané ošetrenie plazmy a trombocytov metódou patogénnej redukcie, ktorá nám pomáha predĺžiť ich životnosť z 5 na 7 dní a, samozrejme, zvýšiť bezpečnosť týchto krvných prípravkov hlavne pre oslabených pacientov.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...