Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
- Podrobnosti
- Kategória: EXKLUZÍVNE ROZHOVORY
Podniká kroky, aby bola naďalej nemocnicou 21. storočia
Žilinská nemocnica je treťou najväčšou fakultnou nemocnicou na Slovensku a zdravotnú starostlivosť zabezpečuje pre zhruba štvrť milióna obyvateľov. V nemocnici pracuje viac ako 2000 zdravotníckych a nezdravotníckych zamestnancov pôsobiacich v rámci 33 zdravotníckych lôžkových alebo ambulantných oddelení, nemocničnej lekárne vrátane troch verejných výdajní a 17 nezdravotníckych oddelení a referátov.
Poslaním Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina je prostredníctvom odborného tímu pracovníkov a modernej zdravotníckej techniky poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť a komplex služieb v bezpečnom prostredí pre spokojnosť klientov a pracovníkov. Zdravotnícke zariadenie prešlo v poslednom období mnohými zmenami a modernizáciami a ďalej pokračuje v rozvoji kvality a dostupnosti špičkových odborností s dlhodobou tradíciou. Viac nám v zaujímavom rozhovore prezradil primár oddelenia úrazovej chirurgie a riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina MUDr. Juraj Kacian, MPH.
Koncom minulého roka ste boli vymenovaný do funkcie riaditeľa FNsP Žilina. Aká je vaša vízia nemocnice? Čo považujete za najdôležitejšie a na čo sa chcete zamerať?
Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline je najväčšou nemocnicou v Žilinskom kraji a zároveň je zaradená medzi nemocnice 3. úrovne v rámci OSN. Mojou víziou je skompletizovať a optimalizovať všetky oddelenia nemocnice tak, aby vzniklo komplexné zdravotnícke zariadenie. Tie oddelenia, ktoré nie sú dostatočne materiálne alebo personálne posilnené, plánujeme postupne dovybaviť. Zároveň máme v pláne obnoviť činnosť tých oddelení, ktoré boli v minulosti nesprávnym rozhodnutím zrušené, a otvoriť oddelenia, ktorých činnosť nám aktuálne chýba. Predovšetkým ide o infekčné oddelenie, oddelenie maxilofaciálnej chirurgie a oddelenie intervenčnej kardiológie.
Môžete zhodnotiť zdravotnú starostlivosť, ktorú Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina poskytla minulý rok? Koľko pacientov ste hospitalizovali a vyšetrili?
V tejto súvislosti je potrebné zdôrazniť, že mesto Žilina je po hlavnom meste Bratislava druhým významným cestným uzlom, cez ktorý prechádza nielen 200-tisíc domácich, ale ďalších zhruba 100- až 150-tisíc ľudí, ktorí dochádzajú za prácou alebo školou. Naša nemocnica zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre skutočne veľký počet ľudí. Vlani sme vykonali 26-tisíc hospitalizácií a 20-tisíc operácií. Po prvýkrát v histórii nemocnice prekročil počet pacientov ošetrených na urgentnom príjme číslo 60-tisíc, počet záchraniek privážajúcich pacientov číslo 12-tisíc. To sú čísla, ktoré patria v rámci Slovenskej republiky medzi najvyššie.
V gastroenterologickom centre ste začali využívať umelú inteligenciu. Ako pomáha pri vyšetreniach?
Umelú inteligenciu v súčasnosti využívame na viacerých pracoviskách. Softvérové zariadenia nám významným spôsobom pomáhajú presnejšie zachytiť ochorenie, ktoré by mohlo ľudské oko prehliadnuť. Takýmto spôsobom dokážeme minimalizovať možnú chybovosť pri vyšetreniach, napríklad v prípade „čítania“ nálezov v rádiodiagnostike, kde chceme skúšobne takýto softvér testovať. Umelá inteligencia je tiež veľmi potrebná v neurochirurgii či oftalmológii. Rovnako dokážeme pri operačných zákrokoch po úrazoch vložiť do tela pacienta personalizovaný implantát vyrobený na mieru. Čo sa týka gastroenterológie, takýto prístroj pomáha efektívnejšie odhaľovať polypy hrubého čreva a zvyšovať tak ich záchyt. V rámci výskytu onkologického ochorenia hrubého čreva je, žiaľ, Slovensko dlhodobo lídrom.
Aké ďalšie novinky máte v oblasti prístrojového vybavenia?
Prístrojové vybavenie jednotlivých pracovísk nemocnice priebežne obmieňame a modernizujeme. Je to veľmi náročná úloha, nakoľko cena takýchto prístrojov je často vysoká. Zabezpečiť ju z vlastných zdrojov je väčšinou nemožné a sme tak odkázaní na pomoc zriaďovateľa. Naposledy pribudla na oddelení neurochirurgie nová endoskopická zostava. Táto pokroková technológia, ktorá je v súlade so svetovými trendmi v spinálnej chirurgii, sa u nás významne osvedčila. Pracovisko neurochirurgie vykonalo desiatky plne endoskopických spinálnych operácií, ktoré poskytujú pacientom s indikovanými degeneratívnymi ochoreniami chrbtice mimoriadne šetrný a menej zaťažujúci výkon. Špičkový kamerový systém umožňuje skvelú priamu vizualizáciu spinálnych štruktúr, čo tiež prispieva k väčšej bezpečnosti a šetrnosti výkonu.
Ambulantné centrum pneumológie a ftizeológie žilinskej nemocnice sa presťahovalo do kompletne zrekonštruovaných priestorov. Čo to pacientom prinieslo?
Činnosť pľúcneho oddelenia bola v roku 2011, z pre mňa nepochopiteľných a neznámych dôvodov, zrušená a postupne sa obnovila iba v ambulantnej forme. Starostlivosť o pacientov vyžadujúcich hospitalizáciu muselo prebrať oddelenie vnútorného lekárstva. Pracovisko pneumológie a ftizeológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina doposiaľ fungovalo na prízemí očného pavilónu. Priestory však vzhľadom na vysoký počet pacientov a vysoké číslo realizovaných vyšetrení nepostačovali. Z tohto dôvodu bola ešte za bývalého vedenia odsúhlasená rekonštrukcia, ktorá priniesla nielen nové ambulantné zázemie a väčší komfort pre pacienta, ale aj možnosť oddeliť časť pre akútne chorých pacientov a tých, ktorí prídu na plánované výkony a kontroly. Aktuálne toto pracovisko vybavujeme prístrojmi. Pacienti sa zároveň v blízkej budúcnosti budú môcť na vyšetrenia objednávať elektronicky. Celkové náklady na rekonštrukciu boli vo výške necelých 240-tisíc eur. Väčšinu prác realizovali pracovníci z oddelenia hospodárskych a stavebných činností FNsP Žilina.
Nemocnica v súčasnosti pracuje na viacerých modernizáciách. Aktuálne prerábate objekt bývalej Národnej transfúznej služby. Na čo bude slúžiť?
Rekonštrukcie postupne vykonávame vo viacerých častiach nemocnice. Do konca júna plánujeme dokončiť modernizáciu pracoviska bývalej Národnej transfúznej služby, do ktorého sa presťahuje administratívne centrum nemocnice. To doposiaľ sídlilo v hlavnej budove polikliniky. Postupne chceme do hlavnej budovy vrátiť výlučne ambulancie, vďaka čomu sa nám podarí rozšíriť ďalšie odbornosti. Jednotlivé priestory ale budeme musieť najskôr zrekonštruovať, čo by malo trvať približne rok.
V tomto roku ste otvorili novú samostatnú ambulanciu otorinolaryngológie pre deti. Pripravujete aj ďalšie špecializované pracoviská?
Detskí pacienti boli doposiaľ vyšetrovaní na príjmovej a konziliárnej ambulancii otorinolaryngológie. Od minulého roka sme preto začali pripravovať špeciálne priestory určené výlučne pre deti. Ambulanciu sme sa snažili vybaviť tak, aby sa deti cítili príjemne a aby nedochádzalo k miešaniu s dospelými pacientmi. Aj v tomto smere evidujeme výrazný nárast vyšetrení detí. Ambulancia je prístrojovo vybavená tak, aby poskytovala komplexné vyšetrenie pacientov vrátane endoskopického vyšetrenia „kamerou“. Naši lekári najčastejšie vykonávajú vyšetrenia pre časté zápaly horných dýchacích orgánov, zápaly uší, zhoršený sluch, chrápanie, kašeľ, ale aj vyšetrenie mimopažerákového refluxu. Čo sa týka ďalších špecializovaných pracovísk, postupne pribudnú algeziologický stacionár, pediatrická kardiológia aj nefrologická ambulancia.
Vaša nemocnica ako prvá a jediná na Slovensku zaviedla novú metódu pri chirurgickej korekcii takzvaných kladivkových deformít prstov na nohách. Aký je záujem o tento zákrok? Aké ďalšie nové metódy liečby ste začali realizovať, prípadne pripravujete?
Oddelenie ortopédie rozšírilo spektrum výkonov o operáciu s využitím jedinečnej technológie magnéziového implantátu. Kladivkové prsty patria medzi najrozšírenejšie deformácie končatín a môžu spôsobovať špecifické obmedzenia, bolesti, tlak v topánke a následkom toho aj zápaly. Deformita kladivkových prstov sa doposiaľ riešila fixáciou pomocou drôtu vyčnievajúceho zo samotného prsta, ktorý v nohe pacienta ostával niekoľko týždňov. V Žiline sme zaviedli operačnú techniku s využitím magnéziového implantátu, ktorý sa prirodzene vstrebe do tela. Aktuálnym problémom je však nedostupnosť magnézia vo svete, nakoľko je táto surovina veľmi vzácna. Napriek tomu sa však snažíme v úrazovej či pediatrickej chirurgii využívať biomateriály, ktoré sa v priebehu roka až roka a pol vstrebú do tela. Príkladom sú operácie pri úrazoch u detí, kde používame rezorbovateľné skrutky, piny. Podobným príkladom je operácia, kde sme využili karbónom vystužený PEEK (polyetheretherketon) implantát určený pre pacientov s reakciami na kovové materiály.
Aké sú vaše ďalšie plány do budúcnosti?
Budem sa opakovať, ale našou najväčšou prioritou je potvrdiť 3. úroveň nemocnice tak, aby splnila svoj účel. A teda byť komplexným zdravotníckym zariadením, ktoré bude maximálne rozvíjať svoju činnosť k spokojnosti pacientov a zamestnancov.
Priemysel Dnes/Průmysl Dnes
Nenechajte si ujsť...
- 1
- 2
- 3
Podnikové zásoby v USA v novembri mierne vzrástli…
Category: Hospodárstvo
Washington - Podnikové zásoby v Spojených štátoch v novembri minulého roka mierne vzrástli, k čomu prispeli zás…
KSK plánuje v tomto roku opraviť 13 mostov a tri ú…
Category: Doprava
Košice - Košický samosprávny kraj (KSK) tento rok plánuje opraviť spolu 13 mostov a tri úseky ciest za takmer 1…
Číňania sa zaujímajú o nechcené nemecké továrne Vo…
Category: Automobilový priemysel
Berlín/Peking - Čínski predstavitelia a výrobcovia sledujú nemecké továrne, ktoré by sa mali zatvárať. Zaujímaj…
Pražské letisko vlani odbavilo vyše 16 mil. ľudí,…
Category: Doprava
Praha - Letiskom Václava Havla v Prahe vlani prešlo viac než 16,3 milióna cestujúcich, čo je medziročne o 18 pe…
Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri m…
Category: Hospodárstvo
Bratislava - Hodnota nových objednávok v priemysle v novembri 2024 medziročne stúpla o 5,1 % a dosiahla objem 5…
Pripojte sa: