1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

COLAS Slovakia, a.s.

Colas SK 23Chceme byť odborníkom projektov pre všetkých našich klientov

Akciová spoločnosť COLAS Slovakia patrí dlhodobo k lídrom na slovenskom stavebnom trhu. Neustále zlepšovanie pre ňu nie je iba pojem, je to snaha všetkých zamestnancov o spokojnosť zákazníka, dodanie výrobkov a služieb v požadovanej kvalite a dodržanie dohodnutých termínov. Spoločnosť svojim klientom ponúka celý rad služieb a výrobkov, presnosť realizácie a dôslednosť.

Cieľom podniku je využiť odborné znalosti zamestnancov a silu globálnej stavebnej skupiny Colas, ktorej súčasťou je aj COLAS Slovakia, a.s. Spoločnosť aktívne pracuje na stavbách na území celého Slovenska. Na ktorých konkrétne, prezradil na nasledujúcich riadkoch generálny riaditeľ Martin Papala.

Ktoré projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry považujete za svoje najväčšie úspechy a prečo?

Medzi naše najväčšie úspechy za posledných pár rokov určite zaraďujeme realizáciu infraštruktúry pre súkromného investora Jaguar Land Rover, stavbu obchvatu Bánoviec nad Bebravou R2 Ruskovce – Pravotice, ako aj stavbu R3 obchvat Trstená. Do nášho portfólia patrí aj revitalizácia verejných priestranstiev a rekonštrukcia Mierového námestia v meste Trenčín, ktorá získala ocenenie Stavba roka 2018. Tá patrí iste medzi najvydarenejšie. Úspešne sme realizovali množstvo projektov v regiónoch a pre samosprávy. Tešíme sa, že nás opakovane oslovujú developeri realizujúci svoje zámery v Bratislave.

Na ktorých zaujímavých zákazkách pracujete aktuálne?

Momentálne realizujeme rekonštrukcie komunikácií pre Slovenskú správu ciest v Hnúšti a Žiari nad Hronom. Na základe rámcovej zmluvy s NDS, a.s., realizujeme súvislé opravy vozoviek na severnom ťahu D1. V Bratislavskom kraji sa podieľame na projekte rozšírenia električkovej trate do Petržalky pre Aldessa Construcciones, alebo na projekte pre ďalšieho významného klienta – Volkswagen Slovakia. Na východe Slovenska dokončujeme v Priemyselnom parku Valaliky cesty a plochy pre budúce výrobné haly automobilky Volvo. Popri väčších projektoch realizujeme aj množstvo drobnejších a vo všetkých regiónoch Slovenska.

Akým spôsobom participujete na projektoch so štátnymi podnikmi? Ako sa vám na zákazkách od štátu pracuje a aké zmeny by ste v tejto spolupráci uvítali?

Spoločnosť COLAS Slovakia, a.s., sa špecializuje hlavne na výstavbu a rekonštrukciu cestnej infraštruktúry. Verejný sektor je naším kľúčovým klientom. Často sú to práve samosprávy, mestá a obce, ale aj NDS a SSC. Snahou našej spoločnosti je plniť si zmluvné záväzky tak, aby bol investor spokojný po stránke vecnej aj časovej. To sa nám aj darí, keďže už dlhodobo zostávame pre samosprávy a verejný sektor ich spoľahlivým a zodpovedným partnerom.

Aké inovatívne technológie alebo postupy používate pri výstavbe a údržbe dopravnej infraštruktúry?

Orientujeme sa na údržbu infraštruktúry. Začali sme používať neinvazívne elektromagnetické prieskumné metódy – GPR (Ground Penetrating Radar) a neurónovú sieť (AI) InfraCare, vy-vinutú v rámci skupiny Colas. Využíva sa na pasportizáciu stavu vozoviek z videozáznamov povrchu vozovky. Kombináciou týchto dát a údajov o polohe sa spracováva prehľadná mapa technického stavu vozovky.

Aké príležitosti vidíte v oblasti digitalizácie a automatizácie vo vašom odvetví?

Vo výrobe sa momentálne najviac sústredíme na digitalizáciu a optimalizáciu využitia telemet-rie z našej flotily a, samozrejme, znižovanie energetickej náročnosti výroby asfaltových zmesí. Pre tieto účely automatizujeme zber dát a riadenie výroby na „obaľovačkách“. Vo výstavbe, hlavne náročnejších projektov (JLR), kde sa musí koordinovať veľké množstvo činností na stiesnenom priestranstve a križuje sa tam množstvo inštalácií, využívame BIM. Napriek odkla-du účinnosti stavebného zákona sme pripravení a nabiehame od minulého roka na elektronické stavebné denníky.

S akými dodávateľmi a subdodávateľmi spolupracujete a aké sú kritériá pri voľbe vašich partnerov? Ako reagujete na nové požiadavky a potreby verejnosti v súvislosti s dopravnou infraštruktúrou?

Snahou spoločnosti je využívať regionálnych subdodávateľov v súlade s obchodnou stratégiou spoločnosti. Rozhodujúcim faktorom je kvalita, cena, a v neposlednom rade aj postoj k bezpečnosti pri práci. Spoločnosť sa snaží udržiavať stabilnú, overenú základňu subdodáva-teľov, avšak novým obchodným príležitostiam sa medze nekladú. Na nové požiadavky na trendy reagujeme pozitívne, hoci mnoho trendov je pre našu spoločnosť už známych. Spoloč-nosť COLAS Slovakia, a.s., je totiž členom nadnárodnej skupiny Colas a mnoho trendov a vedomostí sa vďaka tomu šíri v rámci koncernu samotného.

Ako reagujete na zmeny v technologickom vývoji a na trendy v oblasti dopravy pri plánovaní vašich projektov? Aké inovácie plánujete v budúcnosti, aby ste zostali lídrom vo vašom odvetví?

Vznik spoločnosti Colas je výsledkom inovácie – ako využiť patent bitúmenovej emulzie pri výstavbe ciest. Jednou z najväčších výziev súčasnosti je priniesť nové riešenia mobility, ktoré budú brať do úvahy sociálne, spoločenské a environmentálne očakávania a požiadavky všetkých zainteresovaných strán. V inováciách v oblasti udržateľnej mobility zostáva skupina Colas na prvých priečkach. Už pred niekoľkými rokmi predstavila projekt Flowell – dynamické vodorovné dopravné značenie z panelov s LED diódami, alebo projekt Wattway – fotovoltické panely upevnené k vozovke produkujúce energiu ďalej využiteľnú pre dopravnú signalizáciu, nabíjanie e-bikeov a pod. Na Slovensku sa zatiaľ nenašiel investor, ktorý by tieto inovácie chcel zakomponovať do svojich projektov, ale veríme, že je to len otázka času. Tento trend sa z iných krajín šíri veľmi rýchlo.

Aké kroky podnikáte na minimalizáciu environmentálnych dopadov pri vašich stavebných projektoch?

Sme súčasťou medzinárodnej skupiny uplatňujúcej prístup spoločenskej zodpovednosti, ktorý zahŕňa aj hlavné priority trvalo udržateľného rozvoja. V nami realizovaných projektoch sa sna-žíme o minimalizáciu dopadov činností na životné prostredie. Zakúpením mobilných zariadení na zhodnocovanie stavebných odpadov prispievame k znižovaniu tvorby odpadov a znižovaniu čerpania prírodných zdrojov. Prístup zameraný na obehové hospodárstvo patrí medzi naše priority.

Aké sú vaše plány a ambície v oblasti udržateľného rozvoja?

Aj naďalej plánujeme rozvíjať túto oblasť zvyšovaním miery recyklácie a znižovaním spotreby energií. Cieľom do roku 2030 je zníženie našej uhlíkovej stopy o 30 % (v porovnaní s rokom 2019). Samozrejmosťou je používanie strojov a zariadení, ktoré spĺňajú prísne environmentálne požiadavky, edukácia našich zamestnancov v oblasti životného prostredia, klimatickej zmeny, odpadov či biodiverzity, alebo firemné aktivity v tejto oblasti. Naša spoločnosť je držiteľom certifikátov ISO 14001 a EMAS, čo je pre obchodných partnerov a klientov ďalšia záruka, že tieto témy sú pre nás dôležité.

Ako zabezpečujete bezpečnosť a ochranu zdravia vašich pracovníkov na staveniskách?

Zdravie a bezpečnosť sú stále témou číslo jeden na našich pracoviskách, a to nielen slovami. Naším postojom je, že každému úrazu sa dá vyhnúť, a neustále pracujeme na zlepšovaní. Spoločnosť si stanovila cieľ nulovej nehodovosti a snaží sa rozvíjať kultúru bezpečnosti všade, kde pôsobí (na stavbách aj stabilných prevádzkach). Aktívne pracujeme na tom, aby sme všet-kým našim ľuďom poskytli vhodné pracovné podmienky, v ktorých sú riziká pre ich zdravie a bezpečnosť obmedzené na minimum. V roku 2020 sme zaviedli 15 základných pravidiel bez-pečnosti skupiny. Medzi nimi sú aj pravidlá týkajúce sa spoločnej ostražitosti, riadenia rizík, prác počas premávky či používania OOPP.

Od minulého roka sme začali s programom „One Colas Safety“, ktorý podporuje zapojenie do oblasti bezpečnosti každého zamestnanca. Pozorovanie, vnímanie a následná komunikácia s navrhovaným riešením sú kľúčovými krokmi pri implementácii. Každý rok organizujeme Týždeň bezpečnosti, vždy so zameraním na konkrétnu tému v oblasti bezpečnosti. Začiatok roka, kedy je vo všeobecnosti stavebná výroba utlmená, venujeme vzdelávaniu (nielen) v oblasti bezpečnosti.

Aké máte plány do blízkej budúcnosti?

Naša spoločnosť pôsobí na trhu po celom Slovensku. Máme možnosť využívať vlastné kapacity a vlastné zdroje k budovaniu cestnej infraštruktúry a realizácii stavieb. To z nás robí jedného z veľkých hráčov v realizácii cestnej infraštruktúry, inžinierskych stavieb a mostov.
Aj do budúcna je naším cieľom rozvíjať a udržať si silnú pozíciu v regiónoch a zameriavať sa na klientov akými sú SSC, NDS a súkromný sektor, s dôrazom na to, aby sme naše diela realizovali kvalitne a načas.

V ktorých oblastiach sa chystáte investovať?

Je samozrejmosťou, že pravidelne investujeme do obnovy vozového a mechanizačného parku, ako aj do výrobných technologických liniek na „obaľovačkách“ a v lomoch, aby sme mohli byť kvalitným dodávateľom prác. Do budúcna plánujeme najmä investície s cieľom zvýšiť mieru recyklácie materiálov a ich následného opätovného použitia do obaľovaných zmesí.

Čo by ste chceli zdôrazniť na záver?

Naša firma a všeobecne celá skupina Colas je spoločnosťou orientovanou na ľudí. Naši zamestnanci sú jej najpodstatnejšou súčasťou, základom, na ktorom staviame. Snažíme sa do nich investovať, vzdelávať ich v rôznych odborných oblastiach, vysielať ich na konferencie a semináre, pretože ich odbornosť je naša odbornosť. A naším cieľom je byť odborníkom na realizáciu projektov pre všetkých našich klientov a partnerov.

Priemysel Dnes/Průmysl Dnes

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...