1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

VSE preinvestovala vlani 52 miliónov eur, najmä do distribučnej sústavy

Košice (TASR) - Skupina Východoslovenská energetika, a.s., (VSE) preinvestovala v roku 2010 viac ako 52 miliónov eur. Je to o 12,5 % viac ako v predošlom roku.

Väčšinu z nich realizovala dcérska spoločnosť Východoslovenská distribučná, a.s. Smerovali do obnovy a rozvoja distribučnej sústavy. Investície na rovnakej úrovni očakáva Skupina VSE aj v roku 2011. Masívne investície od roku 2003 – teda od príchodu strategického investora RWE - priniesli stabilitu pracovných príležitostí pre Skupinu VSE, ale aj pre viaceré dodávateľské spoločnosti. TASR o tom informovala hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.
"Podstatná časť finančných prostriedkov smerovala v roku 2010 do obnovy existujúcej distribučnej sústavy. Hlavným cieľom investícií bolo neustále zvyšovanie kvalitatívnych parametrov a spoľahlivosti pri prevádzke distribučnej sústavy," povedala Danihelová. Spresnila, že medzi najvýznamnejšie projekty v tejto oblasti vlani patrili rekonštrukcie elektrických staníc v Moldave nad Bodvou, Michalovciach či Poprade, ako aj vedení na všetkých napäťových úrovniach na viacerých miestach na východe Slovenska. Významné je aj ukončenie rozsiahleho investičného projektu priamej transformácie na elektrickej stanici Lemešany.
"Nezanedbateľnou mierou sa na objeme investícií podieľali v roku 2010 aj nároky novovznikajúcich podnikov a priemyselných parkov na kapacitu distribučnej sústavy. Do tejto kategórie možno zaradiť projekt pripojenia oceliarne spoločnosti SSM, a.s., v Strážskom do distribučnej sústavy, ako aj súvisiaca obnova rozvodne veľmi vysokého napätia na elektrickej stanici Voľa, či ukončenie výstavby elektrickej stanice Prešov III," doplnila hovorkyňa VSE. Najväčším investičným projektom uplynulého roka bolo začatie výstavby elektrickej stanice Košice IV, ktorá súvisí s celkovým posilnením sústavy v tejto časti Košíc, ako aj s plánovaným pripojením zákazníkov v priemyselnom parku Pereš.
Investičné prostriedky vynaložila Skupina VSE aj na ďalšie projekty súvisiace so zvyšovaním efektivity svojej prevádzky. Išlo o viaceré sieťové informačné systémy orientované na kvalitu dát v geografickom informačnom systéme či na automatizované riadenie údržby zariadení distribučnej sústavy.
"Pre tento rok zostávajú pre Skupinu VSE rovnaké investičné priority. Najviac prostriedkov teda poputuje do obnovy a rozvoja distribučnej sústavy. Na dobudovanie alebo rekonštrukciu čakajú elektrické stanice v Košiciach, Voľi, Haniske a Poprade a obnovou prejde aj viacero úsekov vedení vysokého napätia a nízkeho napätia. V tomto roku spustí VSE aj prvú vlastnú elektráreň spracujúcu biomasu," uzavrela Danihelová.

11.02.2011

(Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

200x200 amper news v2

Nenechajte si ujsť...