1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

USA pozastavia clá na solárne panely zo štyroch ázijských krajín, nie ale z Číny

Solar panels1Washington – Spojené štáty v pondelok pozastavia na dva roky clá na dovoz solárnych panelov zo štyroch ázijských krajín - Kambodže, Malajzie, Thajska a Vietnamu, ale nie z Číny. Cieľom Washingtonu je zvýšiť domácu produkciu tzv. čistej energie. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Podľa Bieleho domu administratíva prezidenta Joea Bidena sa odvolá tiež na zákon o obrannej výrobe (DPA), aby urýchlila domácu produkciu energií z obnoviteľných zdrojov, uvádza sa v informačnom liste. Čína je z toho vylúčená, pričom ministerstvo obchodu USA vyšetruje, či niektoré čínske spoločnosti neobchádzajú americké clá tým, že montujú diely v týchto štyroch krajinách. "Dnešné technológie čistej energie sú kritickou súčasťou arzenálu, ktorý musíme využiť na zníženie energetických nákladov pre rodiny, zníženie rizík pre našu rozvodnú sieť a naliehavé riešenie krízy spojenej so zmenou klímy," uviedol Biely dom. Dodal, že v porovnaní s obdobím, keď Biden nastúpil do úradu, sú USA na ceste k strojnásobeniu kapacity domácej solárnej produkcie do roku 2024 - zo 7,5 gigawattu na 22,5 gigawattu, čo je dosť na to, aby každý rok mohlo 3,3 milióna domácností prejsť na solárnu energiu.

Vláda USA využije pri svojich plánoch aj zákon o obrannej výrobe (DPA) na podporu výroby komponentov pre produkciu čistej energie, vrátane fotovoltaických modulov a modulových komponentov. Bývalý prezident Donald Trump predtým použil tento zákon počas pandémie ochorenia COVID-19 na zvýšenie výroby liekov a zariadení a americká vláda ho uplatnila aj počas druhej svetovej vojny.

15.06.2022 TASR

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

Nenechajte si ujsť...