1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Spoločnosť Rosnefť zrealizuje program ťažby ropy v arktickej oblasti

Rosneft logo1Moskva - Spoločnosť Rosnefť v roku 2018 dosiahla rekordnú ťažbu 260 miliónov ton uhľovodíkových palív. V sektore sa dostala do prvej desiatky najväčších spoločností sveta. Súčasne sa stala aj najväčším prispievateľom do ruského štátneho rozpočtu.

V pondelok (1. 4.) sa o tom hovorilo v Kremli na stretnutí ruského prezidenta Vladimira Putina s Igorom Sečinom, šéfom Rosnefti. Spoločnosť súčasne plní aj úlohy pri znižovaní vývozu nespracovanej ropy do zahraničia. Na vnútorný trh sústavne zvyšuje objem dodávok uhľovodíkových palív, teda benzínu a motorovej nafty. Informoval o tom portál 1. kanálu Ruskej televízie.

Sečin hovoril aj o plánoch spoločnosti v Arktíde, kde realizuje jeden z najväčších projektov na sprístupnenie ložísk ropy. Súčasne sa na Ďalekom východe pracuje na budovaní veľkých lodeníc.

S ťažbou ropy je v Arktíde spojený aj projekt Zvezda, zameraný na celoročné splavnenie Severnej morskej cesty. V Arktíde už teraz pracuje do 1500 zamestnancov Rosnefti. Do polovice budúceho desaťročia sa má ich počet zvýšiť na 7500.

Rosnefť má s lodiarmi zakontrahovaných dodanie 25 lodí. Na rytmickú činnosť v sibírskom šelfe ich však bude potrebovať 160.

V Prímorskom kraji v závode Zvezda v meste Boľšoj Kameň sa už pracuje na najnovšom type ruského atómového ľadoborca Lider, ktorý dokáže lámať ľad hrubý štyri metre. Za ním bude zostávať voľná šírka plavebnej dráhy 50 metrov.

Celoročné splavnenie Severnej morskej cesty umožní rýchlejšiu prepravu nákladov z Ázie do Európy a opačne, než po súčasnej trase cez Tichý oceán a Suezský prieplav. Ľadoborce typu Lider budú otvárať cestu pre nákladné lode, tankery a kontajnerové lode akýchkoľvek rozmerov.

V lodeniciach Zvezda sa buduje hala dlhá 500 metrov. Počíta sa s tým, že v roku 2024 sa po Severnej morskej ceste prepraví 80 miliónov ton tovaru.

Rusko má ambíciu stať sa lídrom v budovaní veľkokapacitných nákladných lodí. Chce v ich stavbe predstihnúť Kórejskú republiku. Na splnenie zámeru sa už teraz venuje pozornosť výchove špecialistov v technických učilištiach. Tí sa budú sťahovať do Prímorského kraja z celej krajiny.

12.04.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

banner 220x660

Nenechajte si ujsť...