1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Solarworld hľadá v Krušných horách lítium

lithium-ingots-01Bonn - Bonnská spoločnosť Solarworld sa pustila do prieskumných vrtov na nemeckej strane Krušných hôr. Chce v nich nájsť poklad, najväčšie ložisko lítia v Európe, ktorého hodnota by mohla dosiahnuť až štyri miliardy eur.

Hlboko v pohorí priamo na hranici s Českom leží saská obec Zinnwald-Georgenfeld. Jej zlaté časy už dávno pominuli. Počas nich ovplyvňovalo baníctvo život jej 700 obyvateľov. Jediné, čím sa tam ľudia, ktorí žijú vo výške 900 metrov nad morom, môžu teraz pýšiť, je, že obývajú najchladnejšie miesto v Nemecku.

A práve projekt novej bane možno vdýchne nový impulz tejto pokojnej obci. Solarworld už dostal povolenie od banského úradu vo Freibergu povolenie na prípravné práce. Je dokázané, že horniny v bývalom ťažobnom území obsahujú obrovské množstvo lítia. V súčasnosti ho treba predovšetkým na výrobu účinných batérií pre elektromobily, ale aj na produkciu optických vláken.

V súčasnosti sa síce vo svete ťaží dosť lítia, ale ďalší vývoj silno závisí od elektromobility. Banka Credit Suisse odhaduje, že dopyt po lítiu sa bude po roku 2015 zvyšovať medziročne z doterajších 7 o 14 %. Ročne sa ho produkuje na svete asi 25.000 ton. Z nich 80 % kryjú štyri firmy z Čile, Austrálie, Nemecka a Spojených štátov. Dve tretiny lítia sa získavajú z vody slaných jazier. Kilogram lítia stojí okolo dvoch dolárov (1,37 eura).

O budúcnosti projektu v Nemecku však rozhodne jeho cenová konkurencieschopnosť. Náklady na ťažbu v podzemí by boli podstatne vyššie. Podľa doterajších kalkulácií by sa cena kilogramu lítia pohybovala okolo 4,5 USD.

Solarworld bude v Krušných horách investovať opatrne; za dva-tri roky 5 miliónov eur. Peniaze vynaloží najmä na presný odhad množstva kovu v ložisku. Malo by ho tam byť najmenej 50.000 ton. Odborníci banskej akadémie usudzujú, že ho môže byť až 80.000 ton.

Plány Solarworldu však môže zmariť Bolívia. Na jej území sa nachádza asi 5,4 milióna ton lítia. Je to polovica jeho v súčasnosti známych svetových zásob. Salar de Uyuni je najväčším soľným jazerom sveta.

Zinnwald-Georgenfeld zatiaľ nemôže dúfať, že sa jeho zlaté banské časy vrátia. Ešte stále sa musí spoliehať na hlavný zdroj obživy jej obyvateľov, zimné športy a turistiku.

26.04.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...