1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Podnikateľský model ropných gigantov sa už prežíva

Frankfurt nad Mohanom - Starý podnikateľský model ropných gigantov sa už prežíva. Pozostáva z uzavretého cyklu. Na jeho začiatku je prieskum a ťažba suroviny a na jeho konci stojí sieť čerpacích staníc pri dopravných tepnách.

Podľa štúdie podnikateľskej poradenskej firmy A.T. Kearney špecialisti už pracujú aj o 50 % výnosnejšie než ropní obri.

V prekonávanom modeli si medzinárodné koncerny vyrovnávali vysoký zisk z ťažby s občasným slabším ziskom ropných rafinérií. Jednotný podnikateľský model však podľa štúdie znemožňuje rýchle prispôsobovanie sa podnikateľských subjektov zmenám v odvetví, technológiám ťažby a spracovania suroviny.

Ľahko a lacno dostupné zdroje energie sa pomaly končia. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) odhaduje, že ropné koncerny musia do roku 2030 ročne investovať do sprístupňovania ložísk viac ako bilión USD (707,8 miliardy eur). Nové rezervy ropy a plynu sú dostatočne veľké, ale suroviny sa nachádzajú pod bridlicovou vrstvou alebo v iných ložiskách, ku ktorým preniknutie nie je ani ľahké, ani lacné.

Smerovanie odvetvia ukazuje rozvoj ťažby plynu v Spojených štátoch. Jeho ťažba sa stala vysoko technologickým podnikaním. Vďaka nemu sa podarilo metódou hydraulického prekonávania bridlicového nadložia alebo ílovca sprístupniť obrovské množstva paliva. Technológie však doteraz dokonale zvládlo len málo firiem. Avšak význam plynu z predtým nedobytných ložísk na trhu rýchlo rastie. Pred 10 rokmi bol jeho podiel na americkom trhu len 1-percentný, v súčasnosti vzrástol na 20 %.

Keď sa podľa nezávislého energetického poradcu Karlheinza Bozena skutočne podarí nájsť ďalšie veľké zásoby bridlicového plynu a pri zvládnutí ekologických problémov ho sprístupniť, môže sa stať nekonvenčný zemný plyn dôležitou veličinou aj v Európe. Veľa ho má Poľsko. Z dovozcu zemného plynu by sa mal stať jeho čistý exportér. Poliaci hovoria o tom, že sa ich krajina stane druhým Nórskom.

Podobný trend sa prejavuje aj v ťažbe ropy. Špecializovaný dobyvatelia energie ako Niko Resources z Kanady alebo britská spoločnosť Tullow Oil majú pomer hodnoty firmy a v pomere k výnosu (EBITDA) 9,5, kým tradičné koncerny majú tento podiel 6,6.

Jeden z autorov štúdie spoločnosti A.T. Kearney Tobias Lewe dodal: Ropný a plynárenský sektor už nikdy nebude tým, čím bol kedysi".

20.06.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...