1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Podľa THERMO|SOLARu je zníženie dotácií zlou správou pre trh kolektorov

solarne_panelyŽiar nad Hronom 11. januára (TASR) - Zámer Ministerstva hospodárstva SR znížiť výšku dotácií pre domácnosti na kúpu slnečných kolektorov na polovicu, považuje najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov, spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar so sídlom v Žiari nad Hronom za nepriaznivú správu, ktorá môže viesť k ďalšiemu poklesu trhu.
"Už aj pri doterajšej podpore 200 eur za jeden meter štvorcový inštalovanej plochy slnečného kolektora bol záujem spotrebiteľov o kolektory pomerne nízky, pretože kríza zmenila ich spotrebiteľské správanie a spôsobila neochotu investovať do dlhodobo návratných výrobkov," uviedol pre TASR riaditeľ spoločnosti Milan Novák.
Za rok a pol existencie zvýšených dotácií sa podľa neho nevyčerpala ani polovica vyčlenených finančných zdrojov. "Aj preto zníženie dotácií môže mať negatívny vplyv na celý trh s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE)," pripomenul.
Novák chápe, že vláda dnes nemá dostatok zdrojov, ale na investície do ekologickej budúcnosti by sa mali prostriedky nájsť. "Už len preto, že ide o relatívne malé sumy a Slovensko je stále na chvoste vo využívaní obnoviteľných zdrojov energií v rámci Európske únie," konštatoval.
Zároveň poukázal na to, že doterajšie dotácie na slnečné kolektory boli v podstate najmä vrátením DPH spotrebiteľovi a štát navyše získava ďalšie dane a odvody od výrobcov a montážnych organizácií.
Podľa Nováka rozvoj OZE je všade na svete existenčne závislý na dotáciách. "Na Slovensku do predminulého roka neexistovali dotácie a tak verejnosť nadobudla dojem, že slnečné kolektory sú určitým nadštandardom a majú dlhú dobu návratnosti," pokračoval ďalej. Pritom ale existencia dotácií zlepšuje ekonomiku využívania OZE tak, že tieto zariadenia sú už nielen ekologické, ale aj ekonomické. "Návratnosť solárnych zariadení začína niekde na úrovni siedmich rokov, ale je silne závislá od ceny porovnávaného energetického zdroja a výšky dotácií," upozornil.
Pre občanov bola vlani kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov. Ceny boli po predchádzajúcom poklese prijateľné a navyše výslednú cenu solárnej zostavy zlacňovala štátna podpora. "Táto situácia však dlho nepotrvá. Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Napríklad ceny medi, dôležitého materiálu pri výrobe slnečných kolektorov v súčasnej dobe lámu historické rekordy," vysvetlil Novák.
Slovensko by podľa neho malo začať uvažovať aj nad systémovou zmenou a to prechádzať postupne od dotácií k povinnosti, to znamená, určitý podiel spotreby tepla kryť z obnoviteľných zdrojov energie. S takýmito legislatívnymi úpravami majú už praktické skúsenosti niektoré štáty EÚ, kde pre novostavby je predpísaný minimálny podiel určitého obnoviteľného zdroja tepla na celkovej spotrebe tepla.

(Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)
PREDPLAŤTE SI

200x200 amper news v2

Nenechajte si ujsť...