1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Katar prišiel o post svetovej jednotky vo vývoze LNG, nahradila ho Austrália

LNGCanberra - Katar prišiel o pozíciu najväčšieho svetového vývozcu skvapalneného zemného plynu (LNG). V novembri toto miesto zaujala Austrália. Ukázali to údaje spoločnosti Refinitiv Eikon.

Katar v novembri vyviezol okolo 6,2 milióna ton LNG. Vývoz z Austrálie však dosiahol 6,5 milióna ton. K rastu austrálskeho vývozu prispelo spustenie viacerých nových projektov v posledných troch rokoch. Jedným z nich je aj projekt podmorského ložiska Ichthys, ktoré leží severozápadne od Austrálie.

Podľa niektorých analytikov, na ktorých sa odvolala agentúra Reuters, sa však Austrália dostala na post svetovej jednotky v exporte LNG pred Katar len vďaka zníženiu vývozu z Kataru v dôsledku údržby niektorých zariadení. "Predpokladáme, že zmena na pozícii svetovej jednotky je iba dočasná," povedal Nicholas Browne, analytik spoločnosti Wood Mackenzie. "Katar sa na prvú pozíciu môže vrátiť už v decembri," uviedol.

Austrália by ho z tohto postu mohla opäť vytlačiť v lete budúceho roka, keď sa vo veľkom začne ťažiť zo spomínaného ložiska Ichthys a ložiska Prelude. "Na budúci rok by sa mal uviesť do prevádzky projekt Prelude spoločnosti Royal Dutch Shell," uviedol Neil Beveridge, analytik spoločnosti Sanford Bernstein.

Opäť to však bude trvať len určitý čas. Podľa Beveridgea Katar určite zareaguje. Analytici očakávajú novú vlnu projektov, ktoré by Katar mali znovu vrátiť na pozíciu najväčšieho vývozcu LNG.

Kvôli orientácii na LNG Katar už neplánuje byť ani členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Predstavitelia blízkovýchodného štátu pred niekoľkými dňami oznámili, že po takmer 60 rokoch Katar od januára OPEC opustí, pretože sa chce viac sústrediť na produkciu plynu. Katar síce produkuje aj ropu, ale v porovnaní s väčšími hráčmi OPEC, ako Saudská Arábia alebo Irak, len malý objem.

Navyše, budúce možnosti Austrálie bude obmedzovať aj fakt, že export LNG vyvoláva nespokojnosť na domácej scéne, kde je považovaný za hlavnú príčinu rastu cien plynu. A tie sa stali jednou z hlavných politických tém v Austrálii. Ako uviedol analytik Credit Suisse pre energetiku Saul Kavonic, v dlhodobejšom meradle bude súboj o prvé miesto Katar zvádzať skôr s USA, pričom Austrália sa bude držať na tretej pozícii.

18.12.2018 TASR

PREDPLAŤTE SI

banner 220x660

Nenechajte si ujsť...