1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Island otvorí svoje podmorské ložiská ropy a plynu zahraničným investorom

Oil_rigReykjavík - Island plánuje túto jeseň otvoriť svoje výsostné vody zahraničným ropným firmám.

Cieľom je využiť prírodné bohatstvo na podporu zadlženej ekonomiky. Povedala to tento týždeň ministerka energetiky Katrin Juliusdóttirová.

Ekonomika Islandu sa v roku 2009 po vypuknutí finančnej krízy a následnom krachu najväčších bánk prepadla do recesie. Záväzky bánk v krajine s približne 318.000 obyvateľmi dosiahli osemnásobok hrubého domáceho produktu (HDP) ostrova. Nedávno však hospodárstvo zaznamenalo oživenie a vláda verí, že rozvoj bohatých ložísk sa stane jedným z najsilnejších pilierov budúceho rastu ekonomiky.

Od 3. októbra do 2. apríla budúceho roka budú môcť medzinárodné ropné firmy požiadať o licencie na prieskum podmorských ložísk v lokalite Dreki (v islandskom jazyku drak) severovýchodne od Islandu. V prípade úspešného tendra by tak Island prvýkrát sprístupnil svoje podmorské ložiská ropy a plynu. Reykjavík sa pokúsil o takýto tender už v roku 2009, vtedy ale nebol úspešný, keďže krátko predtým vypukla finančná kríza a záujem firiem bol slabý.

Tentoraz to bude iné, je presvedčená Juliusdóttirová. Podľa nej na jednej strane je v súčasnosti vo svete už lepšia situácia a na druhej strane vláda upravila daňové zákony. To by malo zatraktívniť Island pre zahraničných investorov. "Daňový systém sme upravili a je schopný konkurencie napríklad voči nórskemu daňovému systému," povedala ministerka.
Islandské zdroje ropy a zemného plynu by mohli podľa amerického inštitútu Geological Survey predstavovať okolo 90 miliárd barelov ropného ekvivalentu (1 barel = 159 litrov). Neďaleko Dreki robí prieskum Nórsko a na západ od Islandu spoločnosť Cairn Energy plánuje začať s ťažbou ropy. Výkonný riaditeľ nórskej ropnej spoločnosti Statoil Helge Lund pre agentúru Reuters povedal, že firma nevylučuje vstup do islandského tendra. "Zaujímame sa o všetky oblasti blízko Nórska," povedal Lund.

Okrem sprístupnenia ropných a plynových ložísk skúma Island možnosti aj na položenie elektrického kábla, ktorý by po morskom dnes dodával islandskú elektrinu do 800 km vzdialeného Škótska. Obchod s elektrinou, ktorú ostrov získava výhradne ekologicky (vodná, geotermálna) by mohol byť ďalším vhodným zdrojom devíz.
"Veľký objem našich energetických zdrojov je nevyužitý," povedala Juliusdóttirová s tým, že tieto projekty umožnia Islandu väčšiu diverzifikáciu ekonomiky.

Jediné, čo v oblasti energetiky islandská vláda odmieta, je pokračovanie v privatizácii. To sa prejavilo najmä na začiatku roka, keď akvizícia islandskej firmy HS Orka pôsobiacej v oblasti geotermálnej energie vyvolala na Islande pozdvihnutie. Viac než 98 % firmy HS Orka kúpila kanadská spoločnosť Magma Energy, čo niektorí politici a aktivisti odsúdili, najmä speváčka Björk, podľa ktorej by cudzinci nemali vlastniť prírodné zdroje krajiny. Neskôr Magma, ktorú medzičasom kúpila ďalšia kanadská firma Alterra Power, oznámila, že v úsilí zmierniť napätie medzi ňou a Islanďanmi, predá štvrtinu podielu v HS Orka.

27.06.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

220x600 SKA

Nenechajte si ujsť...