1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Grécko pomôže Bulharsku so zásobovaním plynom

gas pipeline1Atény/Sofia - Grécko prisľúbilo Bulharsku podporu a pomoc so zásobovaním plynom. Ruský koncern Gazprom totiž oznámil, že zastavuje dodávky do Bulharska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis o tom v stredu telefonoval so svojím bulharským náprotivkom Kirilom Petkovom a diskutovali o rôznych možnostiach, uviedli grécke médiá. Bulharsko by sa napríklad mohlo rýchlejšie, než sa plánovalo, pripojiť k transjadranskému plynovodu TAP (Trans Adriatic Pipeline). Grécko chce okrem toho zvýšiť kapacity svojich zásobníkov.

Cez TAP sa od začiatku roka 2021 prepravuje plyn z Azerbajdžanu cez Turecko do Grécka a odtiaľ aj do Talianska. Aktuálne sa stavia vetva smerujúca do Bulharska a Rumunska, ktorá by sa mohla dokončiť už v júni.

Grécko by mohlo zvýšiť kapacity terminálu Revythousa v blízkosti Atén prostredníctvom plávajúcich zásobníkov. V prípade potreby by sa plyn prepravil cez grécku sieť do gréckeho mesta Komotini a odtiaľ do Bulharska.

09.05.2022 TASR

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk 2022

Nenechajte si ujsť...