1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Generálny riaditeľ Eni neočakáva v roku 2023 žiadne veľké výkyvy cien energií

eni logoRím - Generálny riaditeľ talianskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Eni Claudio Descalzi neočakáva tento rok žiadne výkyvy cien na energetických trhoch. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

"Európske zásobníky plynu sú plné. A hoci sa globálna ekonomika reštartovala, dopyt (po plyne) nie je najvyšší, pretože Čína ešte neobnovila plnú prevádzku," povedal Descalzi v rozhovore pre noviny La Stampa.

"Predovšetkým sa nám v týchto mesiacoch podarilo diverzifikovať dodávky a eliminovať závislosti, ktoré sú nebezpečné pre stabilitu dodávok a cien," dodal.

Dovoz ruského plynu do Talianska podľa neho klesol takmer na nulu, a to vďaka dodávkam skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov a novým zmluvám s množstvom afrických krajín.

Pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022 bolo Taliansko závislé od dodávok z Ruska, ktoré sa podieľali 40 % na dovoze plynu.

Koncern Eni v piatok (28. 4.) oznámil, že jeho čistý zisk za 1. štvrťrok medziročne klesol o 11 % v dôsledku nižších cien ropy a plynu v porovnaní s prvými tromi mesiacmi 2022, no jeho výsledky napriek tomu prekonali očakávania analytikov.

10.05.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...