1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

EÚ podporuje biopalivá, ktoré usporia skleníkové plyny

biogas_station_smallBrusel  – Európska komisia (EK) dnes schválila sedem dobrovoľných schém, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby biopalivá používané v Európskej únii v porovnaní s fosílnymi palivami vykazovali presvedčivé úspory skleníkových plynov. Predstavené schémy budú platiť vo všetkých 27 členských štátoch EÚ.

V stanovisku EK sa uvádza, že biopalivá môžu predstavovať ekologickú náhradu fosílnych palív. Treba však zabrániť tomu, aby sa tropické pralesy, alebo rašeliniská bohaté na uhlík menili na plantáže palmy olejovej alebo cukrovej trstiny. EK uviedla, že treba zabezpečiť, aby biopalivá používané v EÚ v porovnaní s fosílnymi palivami vykazovali presvedčivé úspory skleníkových plynov. Udržateľnosť biopalív musia za týmto účelom kontrolovať členské štáty únie alebo sa kontrola môže realizovať prostredníctvom dobrovoľných schém, ktoré dnes schválila EK.

"Musíme zabezpečiť, aby celá výroba a dodávateľský reťazec biopalív boli udržateľné. Preto sme stanovili najprísnejšie normy udržateľnosti na svete. Schémy, ktoré sa dnes na úrovni EÚ uznali, sú vynikajúcim príkladom transparentného a spoľahlivého systému, ktorý zaručí dodržiavanie našich prísnych noriem," uviedol počas stretnutia s novinármi Günther Oettinger, komisár EÚ pre energetiku.

Biopalivá používané v EÚ, bez ohľadu na to, či sa vyrábajú na miestnej úrovni alebo dovážajú, musia spĺňať kritériá udržateľnosti, aby sa na ne udelila štátna podpora, alebo aby sa započítali k povinným vnútroštátnym cieľom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov. Cieľom spomenutých kritérií je zabrániť premene oblastí s vysokou biologickou rozmanitosťou a veľkými zásobami uhlíka na oblasti produkcie surovín pre biopalivá. Navyše emisie skleníkových plynov za celý výrobný reťazec musia byť aspoň o 35 % nižšie, než emisie fosílnych palív, pričom tento prah sa bude postupom času zvyšovať.

EÚ si vytýčila cieľ do roku 2020 dosiahnuť minimálny podiel 10 % obnoviteľnej energie v doprave. Biopalivá ako faktor dosahovania tohto cieľa musia spĺňať celý súbor požiadaviek na udržateľnosť. Znamená to, že sa nesmú vyrábať zo surovín pochádzajúcich z oblastí, ktoré sú vzácne z hľadiska biologickej rozmanitosti, ako napríklad chránené oblasti, ani z oblastí, kde sú uložené veľké množstvá uhlíka, napríklad lesy alebo rašeliniská.

Komisia uznala sedem dobrovoľných schém: ISCC (nemecká schéma (financovaná vládou) vzťahujúca sa na všetky typy biopalív), Bonsucro EU (iniciatíva okrúhleho stola pre biopalivá vyrábané z cukrovej trstiny zameraná na Brazíliu), RTRS EU RED (iniciatíva okrúhleho stola pre biopalivá vyrábané zo sóje zameraná na Argentínu a Brazíliu), RSB EU RED (iniciatíva okrúhleho stola vzťahujúca sa na všetky typy biopalív), 2BSvs (francúzska priemyselná schéma vzťahujúca sa na všetky typy biopalív), RSBA (priemyselná schéma spoločnosti Abengoa vzťahujúca sa na dodávateľský reťazec) a Greenergy (priemyselná schéma spoločnosti Greenergy vzťahujúca sa na etanol vyrábaný z cukrovej trstiny zameraná na Brazíliu).

19.07.2011 (TASR) (Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho súhlasu TASR porušením autorského zákona.)

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...