1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Čína investuje takmer 1,8 miliardy eur do najväčšieho výrobcu čipov

electronic chipPeking - Čína naleje do najväčšieho výrobcu pamäťových čipov v krajine takmer 1,8 miliardy eur. Reaguje tak na kroky Washingtonu, ktorý stále viac komplikuje dodávky potrebných surovín a technológií do Číny, čo ohrozuje technologické ambície najväčšej ázijskej ekonomiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Podľa údajov z vládnych inštitúcií dostane najväčší výrobca pamäťových čipov v Číne Yangtze Memory Technologies (YMTC) zo štátneho fondu pre investície do technologického sektora približne 12,9 miliardy jüanov (1,76 miliardy eur). Vláda to urobila po tom, ako Spojené štáty v decembri zaradili firmu spolu s ďalšími výrobcami čipov na svoju čiernu listinu. Pre dotknuté firmy to znamená obmedzenie prístupu k americkým investíciám a technológiám. Washington rozhodnutie vysvetlil obavami o národnú bezpečnosť, keďže podľa neho môže Čína technológie využiť pre svoj zbrojársky sektor.

Spory v oblasti technológií medzi USA a Čínou trvajú už niekoľko rokov a Peking preto postupne zvyšuje investície do výroby vlastných čipov, aby do budúcnosti nebol závislý od dovozu polovodičov zo zahraničia. Za posledné desaťročie naliala čínska vláda do zvýšenia domácej produkcie čipov už miliardy dolárov.

09.03.2023 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...