1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Vlastník British Airways znižuje kapacitu o 75 %, Air France-KLM možno až o 90 %

iag airplanesLondýn/Paríž - Koncern IAG, materská spoločnosť aerolínií British Airways a Iberia, oznámil, že na nasledujúce dva mesiace zredukuje prepravnú kapacitu minimálne o tri štvrtiny. Dôvodom sú obmedzenia spôsobené novým koronavírusom.

"V apríli a máji plánuje IAG znížiť prepravnú kapacitu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka minimálne o 75 %," uviedol koncern.

Výkonný riaditeľ IAG Willie Walsh mal pôvodne odísť do dôchodku koncom tohto mesiaca, pričom na najvyššom poste ho mal vystriedať šéf Iberie Luis Gallego. Ako však v pondelok spoločnosť oznámila, Walsh svoj odchod odloží o niekoľko mesiacov s cieľom zabezpečiť v tomto náročnom období stabilitu spoločnosti.

Koncern IAG okrem toho uviedol, že okrem znižovania prepravnej kapacity výrazne zredukuje aj náklady. Súčasťou tohto kroku je napríklad zmrazenie výdavkov na vedľajšie aktivity, zníženie počtu pracovných hodín či pozastavenie prijímania nových zamestnancov.

Britská nízkonákladová spoločnosť easyJet zasa uviedla, že pre obmedzenia v leteckej preprave bude nútená postupne uzemniť väčšinu svojich lietadiel. Podľa šéfa easyJetu Johana Lundgrena je potrebné, aby vláda pristúpila ku koordinovanej podpore sektora, aby ten krízu zvládol a aerolínie mohli po jej skončení pokračovať v prevádzke.

Výrazné zredukovanie prepravnej kapacity oznámila v pondelok aj letecká spoločnosť Air France-KLM. Ako uviedla, v nasledujúcich dvoch mesiacoch môže kapacitu znížiť až o 90 %. "Je možné, že prepravnú kapacitu znížime o 70 %, prípadne až o 90 %," uviedla Air France v oficiálnom vyhlásení. Ako dodala, vzhľadom na tento vývoj očakáva, že finančná situácia spoločnosti "bude podstatne horšia" než aerolínie naznačovali v predchádzajúcom odhade.

Fínska letecká spoločnosť Finnair zasa v pondelok vydala druhú zhoršenú prognózu na tento rok za tri týždne. Ako uviedla, za rok 2020 očakáva výraznú prevádzkovú stratu, keďže od apríla znižuje svoju prepravnú kapacitu o 90 %.

24.03.2020 TASR

PREDPLAŤTE SI

220x660 sk2020

Nenechajte si ujsť...