1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Zisk automobilky Mercedes-Benz klesol v 1. štvrťroku o takmer štvrtinu

Mercedes Benz logo1Berlín - Nemecká automobilka Mercedes-Benz zaznamenala za prvé tri mesiace tohto roka pokles zisku o takmer štvrtinu po tom, ako predala menej áut. Napriek tomu dala najavo, že ceny svojich vozidiel znižovať nebude.

Spoločnosť uviedla, že jej čistý zisk za 1. štvrťrok dosiahol 2,97 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje pokles o takmer 25 %.

Ešte výraznejší pokles zaznamenal zisk pred úrokmi a daňami (EBIT). Dosiahol 3,86 miliardy eur, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka predstavuje pokles o 30 %. EBIT upravený o jednorazové položky zaznamenal pokles o 34 % na 3,60 miliardy eur.

Tržby klesli o 4 % na 35,87 miliardy eur, pričom výrazne ich ovplyvnil segment osobných vozidiel. Objem predaja aj tržby v rámci Mercedes-Benz Cars klesli medziročne o 8 %. Tržby sa znížili na 25,71 miliardy eur, pričom divízia predala 462.978 áut.

Spoločnosť uviedla, že za poklesom je prechod na nové modely v segmente luxusných áut ako aj náklady súvisiace s dodávateľským reťazcom. Očakáva, že v 2. štvrťroku sa objem predaja zvýši, cenovú politiku však meniť nebude, čo znamená, že neplánuje znižovanie cien.

Naopak, objem predaja aj tržby v divízii dodávok Mercedes-Benz Vans zaznamenali rast. V prípade objemu predaja o 7 % na 105.425 vozidiel a v prípade tržieb o 6 % na 4,89 miliardy eur. Rast tržieb zaznamenala aj divízia Mercedes-Benz Mobility, a to o 3 %.

14.05.2024 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...