1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Volkswagen začal diskutovať s nemeckými spotrebiteľmi o prípadnom urovnaní

volkswagen logo3Frankfurt nad Mohanom - Nemecká automobilka Volkswagen začala rokovania s vlastníkmi áut poškodených jej emisnou kauzou o urovnaní. Uviedla to vo štvrtok samotná automobilka, ktorá dodala, že rokovania sú zatiaľ v počiatočnej fáze.

Emisný škandál Volkswagenu vypukol v septembri 2015, keď americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) oznámila, že VW nainštaloval do státisícov naftových vozidiel v Spojených štátoch softvér, ktorý umožňoval maskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. Volkswagen neskôr existenciu softvéru priznal a dodal, že takýto softvér má celosvetovo približne 11 miliónov vozidiel. Nasledovala séria vyšetrovaní a žalôb, pričom náklady firmy súvisiace s právnymi spormi a pokutami dosiahli minimálne 30 miliárd eur.

"Volkswagen a organizácia reprezentujúca nemecké zväzy na ochranu spotrebiteľa VZBV sa dohodli, že začnú rokovať o prípadnom urovnaní," citovala agentúra Reuters vyjadrenia zástupcov automobilky. "Rokovania sú zatiaľ v počiatočnom štádiu a je možné, že k dohode o urovnaní nakoniec nedôjde. Obe strany sa zároveň dohodli, že informácie o rokovaniach nebudú zverejňovať," dodal Volkswagen.

Nemeckí zákazníci automobilky sa zatiaľ nedočkali rovnakého prístupu, aký VW zaujal voči vlastníkom áut v USA. Tam sa spoločnosť dohodla na urovnaní v celkovej hodnote približne 10 miliárd USD (8,90 miliardy eur). V Nemecku však medzičasom podali na automobilku hromadnú žalobu, do ktorej sa zapojilo približne 470.000 zákazníkov VW. Ako prvý na možnosť urovnania sporu vyzval práve predseda súdu v Braunschweigu, ktorý sa v septembri minulého roka začal hromadnou žalobou zaoberať.

09.01.2020 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...