1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Rumuni aj Bulhari chcú získať investíciu VW, ktorá mala smerovať do Turecka

volkswagen factoryBukurešť - Rumunsko iniciovalo nové rokovania s Volkswagenom (VW) o novom závode. Dôvodom sú správy, že nemecký koncern odložil konečné rozhodnutie o výstavbe závodu v Turecku.

Minister obchodu Stefan Radu Oprea uviedol, že vláda iniciovala nové rokovania s automobilkou ešte v utorok (15. 10.). Nemecké médiá priniesli v pondelok (14. 10.) večer správu, že Volkswagen odložil rozhodnutie o výstavbe továrne v Turecku. Dôvodom sú turecká vojenská operácia na severe Sýrie, ktorá sa stretla s medzinárodnou kritikou, a obavy o svoj imidž.

Teraz sa opäť snažia investíciu Volkswagenu získať Rumunsko, ale aj Bulharsko. "Iniciovali sme nové rozhovory s Volkswagen Group," citoval ministra obchodu rumunský denník Ziarul Financiar. Oprea dodal, že Rumunsko má ako výrobca dobrú povesť a nemá problémy s nedostatkom pracovnej sily.

Prilákať investíciu Volkswagenu chce aj susedné Bulharsko, ktoré je podľa správy Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) pripravené zdvojnásobiť svoju finančnú podporu na projekt.

"Našli sme cestu, ako ponúknuť koncernu Volkswagen namiesto 135 miliónov eur 250 až 260 miliónov eur," povedal pre FAZ bývalý bulharský prezident Rosen Plevneliev, ktorý je aktuálne šéfom bulharského zväzu Automobil-Cluster. Dodal, že príslušná ponuka bola predložená Volkswagenu, ktorý na ňu zatiaľ neodpovedal. Ak sa k investičnému stimulu pripočíta infraštruktúra, ako je napojenie na železnicu či diaľnice, Sofia ponúka 800 miliónov eur, aby sa Volkswagen rozhodol pre Bulharsko namiesto Turecka.

Správna aj Dozorná rada VW sa v uplynulých mesiacoch intenzívne zaoberali výstavbou nového závodu a rýchlo sa rozhodli, že bude v Turecku. Dôvodmi boli nízka cena v porovnaní s ostatnými alternatívami a výrazne lepšie predajné možnosti.

Vstupom tureckých vojsk na sever Sýrie sa však všetko od základu zmenilo. V takejto situácii nemôže VW podporiť výstavbu v Turecku, ako uviedol v pondelok večer nemecký denník Handelsblatt s odvolaním sa na zdroje z koncernu. Volkswagen preto zatiaľ nebude podpisovať žiadne zmluvy v súvislosti s týmto projektom.

Automobilový koncern si už začiatkom októbra registroval nový závod v tureckom meste Manisa. Vyrábať sa tam mali modely Volkswagen Passat a Škoda Superb. Teraz sa projekt zastavil, koncern sa totiž bojí o svoj imidž. Navyše nechce investovať viac ako 1 miliardu eur v neistých podmienkach.

"Situáciu podrobne sledujeme a máme obavy zo súčasného vývoja," uviedol v utorok opatrne hovorca Volkswagenu. Bez konkrétnejších detailov dodal, že rozhodnutie o mieste novej továrne sa nachádza vo finálnej fáze.

25.10.2019 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...