1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Európski obchodníci s plynom zarábajú na rusko-ukrajinskom konflikte

gas fire2Praha - Európski obchodníci s plynom, vrátane českých, prišli na spôsob, ako na rusko-ukrajinskej kríze ľahko zarobia veľké peniaze.

Vedeli, že ruský štátny gigant im plyn objednaný navyše, ale v súlade s dodávateľskými zmluvami, v dôsledku sporov s Ukrajinou nedodá. Za nedodaný plyn inkasujú od Gazpromu penále.

Dodávky Gazpromu do strednej Európy klesli v poslednej štvrtine vlaňajška medziročne o polovicu.

Ide pritom o nezanedbateľné sumy. "Pokuta môže byť až v hodnote ceny plynu, ktorý Gazprom nedodal," uviedol pre denník Hospodářske noviny zdroj z českej spoločnosti, ktorá s plynom obchoduje.

Zmluvy s Gazpromom podľa neho umožňujú odberateľom objednávať navyše až pätinu bežného množstva plynu. Pokiaľ by to všetci jeho európski zákazníci využili, na pokutách by Gazprom za uplynulý polrok mohol prísť o stovky miliónov dolárov.

Jeden z najväčších energetických koncernov v Európe, nemecký RWE, denníku potvrdil, že odškodnenie od Rusov dostal. "Gazprom neplnil dôsledne svoje zmluvné záväzky, dostávali sme kompenzácie. Z dôvodu citlivosti témy to však nebudeme ďalej komentovať," uviedol hovorca spoločnosti Michael Murphy.

Gazprom, ktorý pokrýva štvrtinu celkovej európskej spotreby plynu, tak doplatil na úsilie zabrániť Ukrajine, aby sa vymanila zo závislosti od ruského plynu. O to sa Kyjev pokúša od začiatku konfliktu s Ruskom a uzatvára zmluvy o dodávkach kľúčovej energetickej suroviny z Európskej únie. Moskva to chcela prekaziť tým, že pred začiatkom zimy začala postupne obmedzovať dodávku suroviny do plynovodov v Európe. Rusko predpokladalo, že Európe nezostane dosť plynu, aby ho mohla posielať ešte aj na Ukrajinu. Moskva súčasne očakávala, že nedostatok plynu zvýši jeho cenu.

Avšak silová taktika Gazpromu nevyšla. V súvislosti s napätím medzi Ruskom a Ukrajinou totiž európski distribútori s krízovým scenárom počítali a plyn cez leto v dostatočnom objeme natlačili do svojich zásobníkov.

Gazpromu navyše nehrala do kariet ani mierne zima. V súvislosti s ňou nemal ruský výpadok taký veľký vplyv, aby Európa dodávky na Ukrajinu zastavila. Západné koncerny začali plyn viac nakupovať aj inde, napríklad skvapalnený plyn importovali z Afriky a Blízkeho východu.

V dôsledku toho prišiel Gazprom v Európe o časť svojho trhového podielu. Najviac sa to prejavilo práve v Česku. Dovoz ruského plynu vlani medziročne klesol o viac ako tretinu. Gazprom tak prišiel o takmer 15 miliárd Kč (549,15 milióna eur).

Gazprom neúspešnú stratégiu zníženia dodávok plynu nedávno opustil a začal ho dodávať naplno. Podľa analýzy ruského denníka Kommersant by sa Gazprom mohol obávať, že nízka cena skvapalneného plynu by klesajúci podiel firmy na európskych trhoch mohla ešte znásobiť.

Aby tomu zabránil, Gazprom bude musieť výrazne znížiť cenu komodity. Odhaduje sa, že ceny, za ktoré ho predáva v Európe, by mohli klesnúť až o tretinu. To by ruský štátny rozpočet pripravilo až o 6 miliárd USD (5,68 miliardy eur) ročne.

23.03.2015 TASR

PREDPLAŤTE SI

200x200 amper news v2

 Banner WEB 220x220

 

Nenechajte si ujsť...