1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Pripojte sa:

Facebook

Čínska automobilka BYD stavia v Maďarsku továreň na výrobu elektromobilov

byd logoBudapešť - Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny sa už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok, dodal.

Pre Maďarsko je kľúčové, aby bol v krajine automobilový priemysel zastúpený vo všetkých podobách od výroby cez výskum až po služby, pokračoval Szijjártó. Maďarsko preto podľa neho teraz so spoločnosťou BYD rokuje o ďalšom rozšírení spolupráce. BYD už v Maďarsku prevádzkuje závod na výrobu autobusov.

Spoločnosť BYD oznámila plán výstavby závodu v Maďarsku vlani v decembri. Tri mesiace predtým Európska komisia (EK) začala vyšetrovanie poskytovania štátnych dotácií pre čínskych výrobcov elektromobilov. Umiestnenie závodu v Maďarsku by tak mohlo spoločnosti umožniť vyhnúť sa prípadným dovozným clám. Automobilka sa pre Maďarsko rozhodla po tom, ako zhruba rok dostávala ponuky zo strany viacerých európskych štátov vrátane Nemecka a Francúzska. Závod má vyrábať elektrické vozidlá a plug-in hybridy pre európsky trh.

Za záujmom čínskej firmy o expanziu v Európe je aj fakt, že na európskom trhu si môže za svoje vozidlá účtovať vyššie ceny. Napríklad cena jej modelu Dolphin sa začína v Nemecku na úrovni 35.990 eur, čo je viac než dvojnásobok požadovanej ceny v Číne.

17.05.2024 TASR

PREDPLAŤTE SI

Nenechajte si ujsť...